Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Pracodawcy z Mazowsza otwarci na terytorialsów

środa, 06 grudnia 2023 09:11 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Już około pół tysiąca firm i zakładów pracy zatrudnia żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyły się warsztaty poświęcone współpracy na linii WOT – pracodawcy, w których udział wziął przedstawiciel pracodawców zatrudniających żołnierzy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej.

W warsztatach pn. „Przywództwo, rozwój, gotowość do zmian. Zarządzanie talentami pracowników Terytorialsów kluczem do sukcesu Firmy”udział wzięli wytypowani przez brygady pracodawcy. Spotkanie, oprócz obustronnej współpracy miało na celu również uhonorowanie wyróżniających się pracodawców oraz wypracowanie wytycznych usprawniających współpracę na linii pracodawca – pracownik-Terytorials.

- Współpraca z pracodawcami jest dla nas kluczowa. Mam pełne przekonanie, że zatrudniając żołnierzy OT osiągają państwo podwójne korzyści. Mają państwo dobrze wyszkolonych pracowników i aktywnie włączają się w budowę systemu bezpieczeństwa Polski. Dziękuję za wasze zaufanie i wsparcie. Mam nadzieję, że spotkania, takie jak to, umożliwią wypracowanie wspólnych, korzystnych rozwiązań dotyczących pracy i służby pracowników-terytorialsów - podkreśla płk Mariusz Specjalski - zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do udziału w ogólnopolskich warsztatach zaproszony został starosta radomski Waldemar Trelka.

Od początku tworzenia formacji, proces szkolenia terytorialsów zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić ochotnikom służbę Ojczyźnie przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego zatrudnienia czy rozwijania pasji. Zapewnienie żołnierzom-ochotnikom możliwości zachowania balansu życiowego udało się dzięki odpowiedniemu przygotowaniu procesu szkolenia skierowanego przede wszystkim na szkolenia weekendowe.

- Musimy pamiętać, że żołnierze pełniący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej to w większości ochotnicy, którzy łączą swoją tożsamość ze służbą. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pracodawcy, którzy umożliwiają ochotnikom wstąpienie w szeregi wojska i realizowanie się na tym polu. Tak dzieje się również w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie służy ponad 2200 osób, a wiele z nich ma stałe zatrudnienie - zauważa płk Witold Bubak, dowódca 6MBOT i dodaje: - Doceniam i dziękuję pracodawcom za to, że umożliwiają naszym żołnierzom pełnienie służby, nie tylko zgodnie z kalendarzem, ale również w trybie natychmiastowego stawiennictwa, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Wtedy żołnierze mogą pełnić służbę dla ojczyzny i obywateli. Ta symbioza między pracodawcą, żołnierzem OT i dowódcą brygady jest bardzo istotna:

Wyróżnienie za wzorową współpracę na linii WOT-pracodawcy otrzymał m.in. starosta radomski Waldemar Trelka. - Najlepszy pracodawca w rejonie operacyjnym to brzmi bardzo dumnie i zobowiązująco jednocześnie. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie dowódcy WOT, panu generałowi brygady Krzysztofowi Stańczykowi. Jestem dumny z żołnierzy WOT, którzy już niejednokrotnie udowodnili swoją wartość wobec mieszkańców powiatu radomskiego, ale i nas, samorządowców - podkreśla starosta.

Ważnym elementem honorującym współpracę z pracodawcami jest także konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”. Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2021 r., kolejna zaplanowana jest na 2024 r. Celem konkursu jest uhonorowanie pracodawców, którzy swoją postawą i poprzez tworzenie dobrych warunków panujących w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym realizowane przez nią cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym.