Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

RADOM

Nowoczesne metody leczenia także w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

piątek, 10 maj 2024 15:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Dwusetne wszczepienie stentgraftu podczas operacji tętniaka odbyło się w piątek, 10 maja 2024 roku w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Operacji na Oddziale Chirurgii Naczyń dokonali dr n. med. Adam Kukliński kierownik oddziału i dr n. med. Bohdan Solonynko. Nowoczesna metoda leczenia tętniaków stosowana w najlepszych ośrodkach w Polsce dostępna jest także dla pacjentów w Radomiu! Oddział Chirurgii Naczyń radomskiego szpitala wykonuje pełny zakres chirurgii naczyniowej.

Tętniaki aorty brzusznej są rozpoznawane o ok. 5% pacjentów po 40 roku życia. Pięć razy częściej występują u mężczyzn. Tętniaki powyżej 5 cm mogą być już niebezpieczne. Pęknięcie tętniaka może być w 80-90% śmiertelne. Schorzenie takie występuje u osób palących, z nadciśnieniem tętniczym oraz predyspozycją genetyczną. Obecnie w leczeniu stosuje się nowoczesną i małoinwazyjną metodę wszczepiania stentgraftu. Dzięki znakomitej kadrze ośrodek w Radomiu zajmuje się także leczeniem niedokrwienia kończyn dolnych czy zwężenia tętnic szyjnych i wykonywaniem dostępów do dializ. Rocznie wykonywanych jest na oddziale ok. 800 operacji - mówił podczas konferencji prasowej 10 maja 2024 roku dr n. med. Adam Kukliński kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:

W okolicach Radomia jest potencjalnie kilka tysięcy pacjentów z chorobami aorty. Wszczepienie stentgraftu jest wykonywane przy znieczuleniu miejscowym, następuje mała utrata krwi. Operacja trwa ok. 40 minut zamiast kilku godzin. Bardzo ważne jest przygotowanie pacjenta. To wymaga pracy zespołowej - mówił dr n. med. Bohdan Solonynko:

Operacja tętniaka aorty wykonana metodą klasyczną była bardzo obciążająca pacjenta, obarczona dużym procentem powikłań. Obecnie pacjent po operacji tętniaka aorty może wyjść do domu już na drugi dzień, najpóźniej na trzeci dzień. To duży krok dla Radomia, że takie zabiegi mogą być przeprowadzane, że chorzy nie muszą być narażani na duże procedury  - dodał dr n. med. Adam Kukliński kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, a dr n. med. Bohdan Solonynko dodaje, że już ok. 90% pacjentów jest w różnych ośrodkach leczonych metodą wewnątrznaczyniową:

Kiedyś, tętniak dla osób starszych, po 80 roku życia był wyrokiem, teraz dajemy szansę na przeżycie kolejnych lat - zauważa dr n. med. Adam Kukliński kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:

Jak wygląda postępowanie przed operacją wszczepienia stentgraftu - wyjaśniał dr  Bohdan Solonynko:

Co powinno zaniepokoić? Jakie objawy dają tętniaki? - mówi dr n. med. Adam Kukliński. Dr Bohdan Solonynko wskazał na programy przesiewowe np.: w Wielkiej Brytanii. Wskazał także, że operując tętniaka przed pęknięciem zmniejsza się 30 krotnie ryzyko śmiertelności i ciężkich powikłań. To duża operacja przez dziurkę od klucza-  podsumowuje dr Adam Kukliński:

Oddział Chirurgii Naczyń Radomskiego Szpitala Specjalistycznego korzysta na bieżąco z najnowocześniejszych rozwiązań i zaleceń praktykowanych w podobnych ośrodkach w kraju i zagranicą. Przeciętnie, tygodniowo do oddziału trafiają dwaj pacjenci z tętniakami aorty brzusznej z Radomia, regionu czy Warszawy. Oddział leczy także w zakresie naczyń obwodowych, czyli: szyjnych, kończyn górnych, dolnych, to również zabiegi wszczepienia by-passów. Wykonywane są także zabiegi żył i dostępów do dializ - dodają specjaliści z Oddziału Chirurgii Naczyń Radomskiego Szpitala Specjalistycznego: 

Oddział w radomskim szpitalu podejmuje także zabiegi rewaskularyzacji czyli udrożnienia lub poszerzenia naczyń, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe krążenie krwi oraz zamknięcia naczyń np.: w przebiegu cukrzycy. Wykonywane są dostępy naczyniowe do hemodializ oraz operacje żylaków kończyn dolnych.

Oddział Chirurgii Naczyń ma 20 łóżek, w tym 1 intensywnego nadzoru, pracuje w nim 11 lekarzy.