Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

RADOM

Będą nowi dowódcy w szeregach mazowieckich terytorialsów. Rusza SONDA

poniedziałek, 24 czerwca 2024 18:27 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: 6 MBOT
Elżbieta Warchoł

Nauczą się dowodzenia drużyną, stawiania zadań i odpowiedzialności za podległych sobie żołnierzy - w koszarach w Radomiu rozpoczął się kurs SONDA dla kandydatów na pierwszy stopień podoficerski w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jego absolwenci obejmą stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty. To już 10. edycja SONDY.

Kurs rozpoczął się od kwalifikacji, które przeszło 21 kandydatów. Musieli zdać pisemny test z wiedzy teoretycznej oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Od tego momentu uczestnicy SONDY będą zdobywać wiedzę niezbędną do służby w korpusie podoficerów. Pierwszy etap to samodzielne przygotowywanie za pomocą platformy e-learningowej, drugi to udział w zgrupowaniach i zajęciach praktycznych. Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu żołnierze otrzymają stopień kaprala - najniższy w korpusie podoficerskim, ale jednocześnie pierwszy, w którym obejmuje się dowodzenie nad grupą żołnierzy.

Kapral to więcej niż stopień. Kapral jest odpowiedzialny za kierowanie drużyną żołnierzy, w tym za szkolenia i instruktaże. W tej roli pełni zarówno funkcję lidera, jak i nauczyciela – prowadząc żołnierzy w codziennych obowiązkach oraz działaniach bojowych. Jest też łącznikiem w komunikacji między szeregowymi a wyższymi przełożonymi, przekazując rozkazy i informacje zwrotne.

- Kapral musi potrafić zarządzać zespołem, motywować oraz inspirować swoich podwładnych. Takie stanowisko wymaga siły, mądrości i odpowiedzialności, dlatego jestem zbudowany, że w naszej Brygadzie nie brakuje żołnierzy, którzy chcą podjąć to wyzwanie. Dzięki nim wzmacniamy korpus podoficerów, a im otwieramy drzwi do dalszego rozwoju - powiedział pułkownik Witold Bubak dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

10. edycja SONDY. 6 Mazowiecka Brygada OT w ciągu ostatnich 5 lat przeszkoliła i mianowała na stopień podoficerski ponad 200 terytorialsów. To już 10. edycja SONDY. Sam kurs trwa kilka tygodni, w czasie których uczestnicy szlifują swoje dowódcze umiejętności, m.in. metodykę nauczania i dowodzenie sekcją. Uczą się również, jak określać cele i rozliczać podległych sobie żołnierzy.

- Cieszę się, że przeszedłem kwalifikacje. Przede mną dużo pracy, nauki i dyscypliny, ale mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się uzyskać nominację podoficerską i spełniać się w służbie wojskowej w stopniu kaprala - mówi st. szer. Piotr, uczestnik kursu SONDA.

Kurs SONDA jest tylko jedną z wielu opcji rozwoju, jakie oferuje 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Terytorialsi mogą też rozwiać swoje kompetencje poprzez udział w kursie oficerskim AGRYKOLA oraz licznych kursach specjalistycznych i szkoleniach rotacyjnych.

Tag: