Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

RADOM

Czepkowanie i ślubowanie absolwentów pielęgniarstwa Uniw. Radomskiego

wtorek, 09 lipca 2024 15:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

43 absolwentów Kierunku Pielęgniarstwo I stopnia na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego otrzymało czepki oraz złożyło uroczyste ślubowanie. Uroczystość odbyła się we wtorek, 9 lipca 2024 roku w Auli Głównej Uniwersytetu Radomskiego w obecności władz uczelni, licznie przybyłych gości oraz przyjaciół i rodzin absolwentów. 

Uroczystość czepkowania ma symboliczny charakter. Odbywa się w Polsce od 1911 roku i jest związana z podjęciem pracy w zawodzie pielęgniarka/pielęgniarz. Po raz trzeci Uniwersytet Radomski zorganizował uroczystość czepkowania. Studia na Kierunku Pielęgniarstwo I stopnia na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego ukończyło 43 absolwentów, w ich gronie jest jeden mężczyzna. Po wniesieniu do auli symbolu światła - lampki Florence Nightingale absolwentki otrzymały czepki z czarnym, poziomym paskiem, jeden absolwent otrzymał znaczek czepka, który został wpięty w służbowy uniform. Każdy otrzymał także świecę - symbol światła i służby. Następnie absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie:  

Wyróżniający się absolwenci: Szymon Mosionek, Julia Perkuszewska, Agnieszka Kruk, Joanna Skomorowska, Julia Kozicka, Agata Łęcka i Bianka Widerska zostali uhonorowani przez władze UR specjalnymi nagrodami. Odśpiewany został także Hymn Pielęgniarek - W świat niesiemy swe serca gorące. Nie brakowało gratulacji i ciepłych słów kierowanych do absolwentów. Głos zabrali między innymi: wiceminister Maria Mrówczyńska, biskup radomski Marek Solarczyk, przedstawicielka władz miasta oraz samorządu pielęgniarek i położnych.

Dr Justyna Natora, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu:

Mariola Łodzińska Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

Jedynym mężczyzną wśród tegorocznych absolwentów Kierunku Pielęgniarstwo I stopnia na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego jest Szymon Mosionek:

Od dziś pielęgniarką jest także Bianka Widerska:

Absolwenci mogą już podjąć pracę w zawodzie lub kontyuować studia na II stopniu, by uzyskać tytuł magistra.