Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Sprawdzą wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych

poniedziałek, 13 kwietnia 2015 11:26 / Autor:

Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć - to konkurs jaki od trzech lat organizuje Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. jest on skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu o Żołnierzach Niezłomnych jutro w Białobrzegach. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Plus Radom.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Kaczrczewski w rozmowie z Radiem Plus Radom, podsumowując trzecią edycję konkursu powiedział:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

O godz. 12:00, w Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach, odbędzie się drugi uroczysty finał III edycji konkursu pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” - zapowiadają organizatorzy. W uroczystości wezmą udział uczniowie z liceów i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem uroczystości jak co roku jest wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Współorganizatorem jest dyrektor szkoły Pani Iwona Śliwa, Starosta Powiatu Białobrzeskiego Andrzej Oziębło oraz Burmistrz Białobrzeg Adam Bolek.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się aż dwanaście liceów i zespołów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu białobrzeskiego, grójeckiego i przysuskiego. Są to: Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Białobrzegach, Zespoły Szkół nr 1 im. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół nr 2 im. L. Skowyry z Przysuchy, Liceum Ogólnokształcące im. P. Skargi w Grójcu, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście nad Pilicą, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec – Grójec" w Grójcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z siedzibą w Nowej Wsi, Niepubliczne Techniku Zakład Doskonalenia Zawodowego z Oddziałem w Nowym Mieście nad Pilicą. Zaproszenie otrzymały również szkoły z terenu powiatu kozienickiego.

Tak jak i dla specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych, konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach. Podczas pierwszego, uczniowie przedstawili swoje prezentacje multimedialne na temat wybranej postaci, uczestnika podziemia antykomunistycznego. Z kolei podczas II etapu uczestnicy rozwiążą test sprawdzający wiedzę, składający się z 55 pytań przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Wyniki poznamy już 14 kwietnia, podczas uroczystości finałowej.

Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, przewidział dla zwycięzców bardzo atrakcyjne nagrody, w tym, dzięki uprzejmości eurodeputowanych Zbigniewa Kuźmiuka i Zdzisława Krasnodębskiego, trzy miejsca na wyjazd do Brukseli, a także tablety, eBooki, odtwarzacze MP3 i wiele innych.

Patronat Honorowy nad konkursem objęły: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorem Konkursu byli posłowie Marek Suski i Dariusz Bąk, eurodeputowani Zbigniew Kuźmiuk i Zdzisław Krasnodębski, starosta grójecki Marek Ścisłowski, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba oraz Pani Elżbieta Fałek – dyrektor SOSW w Nowym Mieście nad Pilicą.