Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /RADOM/"Rodzina 500+" - ważne zmiany

Wiadomości z Radomia

"Rodzina 500+" - ważne zmiany

24 czerwiec 2019 / Tekst

Zniesienie kryterium dochodowego, uproszczona procedura czy świadczenie dla drugiego rodzica - od 1 lipca zmieni się program "Rodzina 500+". 

"Rodzina 500+" - ważne zmiany
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Uwaga, zmiany!

Wnioski będzie można składać od 1 lipca czyli od przyszłego poniedziałku. Pierwsze świadczenia wypłacone zostaną do końca października. 

Wraz z początkiem lipca obowiązywać zaczną zmiany w programie. Przede wszystkim zniesione zostanie kryterium dochodowe. Oznacza to, że świadczenie przysługiwać będzie na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, bez względu na dochód rodzinny. Uproszczona zostanie procedura składania wniosków - urząd nie będzie wydawał już decyzji administracyjnej, jedynie informację. Od 1 lipca wnioski będzie można składać drogą elektroniczną poprzez bankowość, portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Empatia" oraz przez portal ZUS. Wnioski drogą tradycyjną składać będzie można od 1 sierpnia. Wnioski złożone od lipca do końca września będą z wyrównaniem od 1 lipca. Natomiast wnioski złożone po 30 września będą przyznawane za dany miesiąc złożenia wniosku.

Dodatkowym ułatwieniem będzie również wydłużenie czasu wypłaty świadczenia. Nowy okres świadczeniowy potrwa od 1 lipca 2019 roku do 31 maja 2021 roku. Oznacza to, ze rodzice nie będą musieli składać ponownie wniosków o świadczenie w roku 2020.

Wydłużony zostanie również czas na złożenie wniosku dla nowo narodzonych dzieci. Rodzice będą mogli złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka, a świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Ta zmiana dotyczyć będzie dzieci, które urodziły się po 30 czerwca tego roku.

Osoby, które pobierają już świadczenie będą mogły złożyć nowy wniosek obejmujący już wszystkie dzieci.

W przypadku śmierci rodzica, któremu Rodzina 500+ było przyznane, drugi rodzic może mieć prawo do tego świadczenia. Trzeba złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica. Natomiast jeśli chodzi o osoby samotnie wychowujące dziecko, przyznanie świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na drugiego rodzica.

Rozwój polskich rodzin

Do tej pory świadczenie trafiło do blisko 4 milionów dzieci, szacuje się, że po zmianach z rządowej pomocy skorzysta 6 milionów 800 tysięcy dzieci w całym kraju. Jeśli chodzi o województwo mazowieckie świadczenie trafi do blisko miliona dzieci. W Radomiu po wprowadzeniu zmian z programu będzie mogło skorzystać ok. 15 tysięcy najmłodszych mieszkańców miasta. - Rozszerzenie programu "Rodzina 500+" jest kolejnym przykładem na politykę prorodzinną polskiego rządu - podkreśla wicewojewoda mazowiecki - Artur Standowicz: 

Do rodzin w województwie mazowieckim trafiło już ponad 10 miliardów złotych, jeśli chodzi o Radom przekroczonych zostało 400 milionów złotych. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4