Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

"Dobra szkoła" - podsumowano spotkania konsultacyjne

piątek, 20 stycznia 2017 14:13 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Podsumowano spotkania konsultacyjne w ramach reformy edukacji. Z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami spotykali się wojewoda mazowiecki, wicewojewoda i kurator oświaty. Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem Artura Standowicza, Wicewojewody Mazowieckiego oraz Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Od września do grudnia 2016 roku pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie uczestniczyli w 209 spotkaniach na terenie całego województwa mazowieckiego, w tym w: 75 spotkaniach z 1 833 rodzicami, 115 spotkaniach z 5 680 nauczycielami lub dyrektorami szkół oraz 19 spotkaniach z 450 przedstawicielami samorządów. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły kosztów oraz kwestii techniczno-organizacyjnych wprowadzania zmian w systemie oświaty.

Mazowiecki Kurator Oświaty w styczniu bieżącego roku powołał Zespół ds. wdrażania reformy edukacji w województwie mazowieckim. Do podstawowych zadań Zespołu należą koordynacja działań informacyjnych związanych z reformą oświaty oraz zapewnienie wsparcia różnym podmiotom w okresie wdrażania zmian. Będzie też organizował spotkania z samorządami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów.

Do końca marca br. jest planowanych co najmniej 57 spotkań informacyjnych skierowanych do: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Ponadto w tym samym okresie odbędzie się około 60 dyżurów eksperckich. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00.
- Kładziemy bardzo duży nacisk na spotkania informacyjno-konsultacyjne, gdyż zależy nam na sprawnym wdrożeniu reformy. Jeżeli jakiś samorząd, szkoła czy grupa rodziców wyrazi taką wolę, bardzo chętnie zorganizujemy dodatkowe spotkanie - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. - Reforma edukacji jest odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczeństwa. Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat. Dzięki wprowadzonym zmianom szkoła będzie bardziej przyjazna dla uczniów, zwiększy się bezpieczeństwo poprzez chociażby zmniejszenie liczby uczniów w oddziałach szkolnych. To także propozycja nowych rozwiązań w rozwoju szkolnictwa zawodowego, które jest mocno powiązane z rynkiem pracy – przedstawił główne założenia i cele reformy oświaty Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.reformaedukacji.men.gov.pl). Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. Ponadto Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres e-mail: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu: 22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony tylko reformie edukacji.

WAŻNE TERMINY:

Do 31 stycznia 2017 r. - składanie wniosków o przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej przez organ prowadzący niesamorządowe szkoły publiczne. Do 31 marca 2017 r. - podjęcie uchwał przez samorządy dostosowujących sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Do 30 czerwca 2017 r. - złożenie dokumentów w związku z przekształceniem 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie szkoły podstawowe (publiczne szkoły niesamorządowe).

Do 10 sierpnia 2017 r. - zmiana zezwoleń dotyczących szkół prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy (przekształcanych w roku 2017).

Do 30 listopada 2017 r. - uchwały potwierdzające przekształcenia szkół dokonanych z mocy prawa.