Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Narada katechetyczna z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych

wtorek, 28 listopada 2023 15:07 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nad kondycją psychiczną nauczycieli, sposobami rozpoznawania kryzysu psychicznego czy zasadami profilaktyki zdrowia psychicznego, dyskutowali uczestnicy narady z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, która odbyła się 28 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. W spotkaniu udział wzięli odpowiedzialni za nauczanie religii w szkołach i punktach międzyszkolnych. Uczestniczyli w nim m.in. Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz biskup radomski Marek Solarczyk.

Aurelia Michałowska poinformowała, że w trakcie spotkania poruszany był ważny problem dotyczący zdrowia psychicznego nauczycieli, które wpływa na jakość ich pracy oraz relacje z uczniami i ich rodzicami. Przekonywała, że nie można zadbać o zdrowie psychiczne uczniów, o jakość nauczania, nie troszcząc się o stan psychiczny pedagogów. Mówiła, że oni doświadczają wielu różnorodnych emocji związanych z ich pracą, w tym relacjach z uczniami i ich rodzinami.

- Nauczyciele stają w obliczu wyzwań, zwłaszcza po okresie pandemii, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia, do których nie czują się przygotowani. Jednocześnie doskonale zdają sobie sprawę z wysokich wymagań, które stawia przed nimi społeczeństwo – powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Mówiła również, że dlatego każdy z nas powinien nabyć umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem, zapobieganiem wypaleniu zawodowemu, budowaniem wiary w siebie, po to, by efektywnie wypełniać swoją misję, pomagać uczniom w odnalezieniu swojej własnej drogi, swojego miejsca w dorosłym życiu, w rodzinie, kręgu przyjaciół, czy w społeczeństwie.

Z kolei biskup radomski Marek Solarczyk wyraził radość, że w spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele różnych Kościołów i związków wyznaniowych, którzy dla wiernych swoich wspólnot prowadzą zajęcia z religii w placówkach oświatowych.

- Ważna jest wzajemna współpraca i szacunek dla tego wszystkiego co robimy na tej płaszczyźnie. Cieszę się, że wiele miejsca poświęciliśmy również wspieraniu nauczycieli przy wypaleniu zawodowemu. Nauczyciel też staje naprzeciw różnym trudnościom – dodał bp Solarczyk.

W spotkaniu uczestniczył m.in. ks. Jarosław Zieliński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej i ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Narady z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w województwie mazowieckim odbywają się raz w roku.