Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

wtorek, 02 lipca 2024 20:08 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
ks. Stanisław Piekielnik

We wtorek, 2 lipca, obchodziliśmy 19. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk. Dodajmy, że od 12 listopada 1995 roku Matka Boża jest patronką Skarżyska-Kamiennej zaś miejscowe sanktuarium jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie.

Ks. Jerzy Karbownik, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, witając zgromadzonych powiedział, że „dzisiaj wspominamy piękny, historyczny dzień, 2 lipca 2005 roku, kiedy to za zgodą św. Jana Pawła II, zostały włożone na obraz Matki Bożej Miłosierdzia, korony poświęcone 8 września 2004 roku przez papieża-Polaka”. - Od 19 lat wciąż słyszę słowa i prośbę bpa Edwarda Materskiego, abyśmy zawsze 2 lipca, gromadzili się na wspólnej modlitwie i w ten sposób upamiętniali dzień koronacji. I tak czynimy do dzisiaj. Ten okres wypełniony został modlitwą kilkuset tysięcy osób, które przybywają tutaj i modlą się przed wizerunkiem maryjnym – mówił ks. Karbownik.

W homilii biskup Marek Solarczyk mówił, że Matka Boże jest orędowniczką, pocieszycielką i opiekunką. Pytał, co robimy z Jej orędziem - tym, które płynie z Jej życia i wiary ale i tym, które ubogaca Kościół m.in. w objawieniach. - Dla nas jest to oczywiste, że Maryja jest dla nas ważna, ale każdemu z nas potrzeba tej wrażliwości i troski, aby nie przeoczyć tego co najważniejsze – podkreślił ksiądz biskup.

Dalej mówił, że patrzymy na Maryję jako na Matkę i pokorną służebnicę Boga. - Przywołujemy Maryję, która była służebnicą Bożych dzieł dla każdego. Przywołujemy Maryję, bo chcemy zawierzyć Jej nasze życie. Dlatego prośmy, abyśmy potrafili trwać przy Bogu i wypełniać Jego wolę – zachęcał biskup radomski.

W uroczystości udział wzięła Ewa Stobiecka, która rok temu zachorowała na nowotwór złośliwy. - Przez ostatnie miesiące przychodziłam do Matki Bożej Miłosierdzia i prosiłam o siłę w pokonaniu choroby. Dzisiaj mogę z radością powiedzieć, że wszystko jest w porządku. Dlatego jestem tu dzisiaj, aby dziękować Matce Boże za okazane wsparcie – powiedziała mieszkanka Skarżyska-Kamiennej.

- Matka Boża Miłosierdzia jest Opiekunką, Powierniczką i Patronką wszystkich mieszkańców naszego miasta. Tu, w skarżyskiej Ostrej Bramie, odnajdujmy ciszę i spokój. Możemy zawierzyć Matce Bożej nasze życie. To ważne miejsce dla wszystkich – dodał Grzegorz Małkus.

W koronacji obrazu w 2005 roku uczestniczyło ok. 30 tysięcy osób. Mszy świętej przewodniczył wówczas kardynał Henryk Gulbinowicz. Mszę świętą koncelebrowało prawie 350 księży i 28 biskupów. Specjalny telegram przysłał Ojciec Święty Benedykt XVI. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca – tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w roku 1927.

Kopię obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z wileńskiej Ostrej Bramy namalowała artystka Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie Izabela Borowska na zamówienie pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. 10 czerwca 1988 roku Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę sanktuarium, a pięć lat później Prymas Polski kardynał Józef Glemp dokonał konsekracji kościoła.

Od 1997 roku „Ostra Brama” w Skarżysku-Kamiennej stała się sanktuarium diecezjalnym. W kaplicy poświęconej Matce Bożej złożono dotychczas ponad tysiąc dwieście wotów. Najdroższym i najcenniejszym jest Różaniec od Ojca Świętego Jana Pawła II. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”.