Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Balbina, dziewica i męczennica WIELKANOC
Dziś jest: Poniedziałek, 31 marca 2025

REGION

Zatrzymaj się nad historią

środa, 11 października 2017 14:42 / Autor: Jakub Szczechowski
Zatrzymaj się nad historią
fot. ipn.gov.pl
Jakub Szczechowski

Lasy są świadkiem historii. Teraz będzie można uczyć się jej właśnie w lesie. W Puszczy Kozienickiej koło Augustowa otwarty został Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN.

 

Pomysłodawcami Przystanku byli prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN i Lidia Wierzbicka ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ich zamyśle ma to miejsce, gdzie młodzież będzie uczyła się historii i patriotyzmu, ale także praktycznych umiejętności. Młodzi lubią historię żywą, odwołującą się do obrazów. Chcą poczuć przekazywane treści. Dzięki nowej inicjatywie będą rzeczywiście mogli przekonać się, jak żyli polscy partyzanci w lasach. - Jest to przystanek poświęcony działalności Polskiego Państwa Podziemnego, zwłaszcza oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego już po II wojnie światowej. Ma to być centrum edukacyjne, w którym różne instytucje połączą swoje siły w celu wychowania patriotycznego, przekazywania wiedzy historycznej młodemu pokoleniu - mówi prof. Marek Wierzbicki.

00:00
00:00

Lidia Wierzbicka podkreśla, że Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN to miejsce, gdzie będzie można nauczyć się praktycznych umiejętności.

00:00
00:00

Przystanek nie jest formą już zakończoną. Są nowe pomysły np. zbudowanie bunkra partyzanckiego.

00:00
00:00

Otwarcie Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN w Puszczy Kozienieckiej odbyło się w minioną sobotę. Uczestników już na wstępie powitała wystawa "Bić się do końca". Obejrzeli też rekonstrukcję "Las ich domem" w reżyserii Przemysława Bednarczyka. Było też ognisko harcerskie z gawędą. Zwieńczeniem były ciekawe warsztaty. W programie były: gra terenowa „Obława”, pokaz survivalowy, prezentacja udzielania pierwszej pomocy medycznej, kącik gier IPN.

zdjęcia radomskiej delegatury IPN