Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

REGION

Skuteczny protest w sprawie S12?

wtorek, 16 stycznia 2018 13:20 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Mieszkańcy Sołtykowa i okolicznych gmin walczą, żeby droga S12 nie przebiegała przez ich tereny. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otrzymał ponad 700 opinii i 11 zbiorowych protestów. W styczniu będą kolejne rozmowy z GDDKiA.

Kilkaset opinii i 11 zbiorowych protestów trafiło do warszawskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mieszkańcy Sołtykowa k. Radomia nie chcą, żeby droga S12 przebiegała przez ich tereny. W grę wchodzą trzy warianty trasy. Jeden z nich - niebieski - przebiega właśnie przez Sołtyków. Problem w tym, że znajduje się tam około 100 domów i cementownia, które musiałyby zostać wyburzone w przypadku budowy S12.

Mieszkańcy Sołtykowa wyszli na ulicę i protestowali przeciwko realizacji wariantu niebieskiego. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Protestowali nie tylko mieszkańcy, ale także radni okolicznych gmin. Barbara Czyż, sołtys Sołtykowa poinformowała nas dzisiaj, że pod koniec stycznia ma się odbyć spotkanie władz lokalnych z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak przekonuje, jest duża szansa, że wariant niebieski nie będzie realizowany.

Komitet protestacyjny po spotkaniu w Skaryszewie ustalił, że w spotkaniu z GDDKiA weźmie udział burmistrz Skaryszewa, wójt Gozdu, wójt Kowali oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. Mówi Mariusz Maciaszczyk:

Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa liczy, że GDDKiA rzetelnie przeprowadzi konsultacje i weźmie pod uwagę głos mieszkańców i władz samorządowych z tego terenu.

Poseł Leszek Ruszczyk z Platformy Obywatelskiej mówi, że wystosował interpelację poselską do ministra infrastruktury z pytaniem o parametry tej trasy. Odpowiedź może być podstawą do zmiany projektu. Poseł Ruszczyk tłumaczy, że najkorzystniejszą opcją dla miasta jest, żeby trasa przebiegała blisko Radomia, ale bez ingerencji w zabudowania mieszkalne.

Poseł Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że wariant niebieski jest tylko jedną z rozważanych opcji.

Budowa trasy S12 wciąż jest na wczesnym etapie. W tym roku mają się jeszcze odbyć kolejne tury negocjacji. Jak informuje Paweł Jaskowski, naczelnik Wydziału Dokumentacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, prace budowlane planowane są na lata 2022-2025.

Do końca 2018 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma złoźyć wniosek o decyzję środowiskową. Dopiero po jej uzyskaniu rozpoczną się prace projektowe.