Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

REGION

11 głosów za

piątek, 19 stycznia 2018 20:00 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Po burzliwej dyskusji Rada Miejska w Opocznie przyjęła budżet na 2018 rok.

Główne zastrzeżenia do przedstawionego projektu budżetu dotyczyły podziału środków na inwestycje. Część radnych sugerowała, że samorząd zbyt dużo pieniędzy przeznacza na zadania realizowane w mieście. Ich zdaniem należałoby wprowadzić sztywny, procentowy podział na środki lokowane w inwestycje miejskie i wiejskie. Mówił o tym m.in. wiceprzewodniczący rady Grzegorz Wołąkiewicz.

Burmistrz Rafał Kądziela przyznał, że faktycznie w miasto inwestowane są większe środki. Jednak wynika to z tego, iż przez lata gmina wydawała pieniądze głównie na zadania realizowane na wsi, zaniedbując miasto, przekonywał burmistrz.

Ostatecznie po długiej i burzliwej dyskusji radni większością głosów przyjęli budżet gminy na 2018 rok. Za przyjęciem głosowało 11 radnych, 10 wstrzymało się od głosu. Przyjęty budżet zakłada dochody na poziomie około 139 mln zł, a wydatki blisko 132 mln. Na inwestycje gmina planuje wydać 9,4 mln zł. Wśród najważniejszych zadań burmistrz Rafał Kądziela wymienia dokończenie inwestycji na ulicy Biernackiego (chodzi budowę pasażu), budowę parkingu przy ul. Szewskiej i rozpoczęcie rewitalizacji starej części miasta (m.in. prace przy budynku muzeum i biblioteki) oraz wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół zalewu, a także włączenie ul. Granicznej w Inowłodzką.

Jak dodaje, przyjęty przez radnych budżet jest dobry. Zwraca jednak uwagę, że mógłby być dużo bardziej inwestycyjny, gdyby nie długi, jakie musi spłacać samorząd.

Podczas sesji radni większością głosów wyrazili również pozytywną opinię dotyczącą zmiany granic administracyjnych miasta i gminy. Chodzi o planowane włączenie w granice administracyjne Opoczna terenów inwestycyjnych zakupionych przez samorząd, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta.

Jak dodaje sekretarz, zainteresowanie terenami inwestycyjnymi gminy jest bardzo duże. Obecnie blisko 46-hektarowa działka włączona jest do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Samorząd liczy, że wkrótce swój biznes ulokuje tu jakaś duża firma, która da okolicznym mieszkańcom miejsca pracy, a miastu pozwoli na szybszy rozwój.