Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

REGION

Nowe pociągi dla Kolei Mazowieckich

czwartek, 05 kwietnia 2018 13:58 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Koleje Mazowieckie
Jakub Szczechowski

Koleje Mazowieckie otrzymały 580 mln zł na zakup 55 nowych pociągów. Pierwsze wyjadą na tory już za dwa lata. 

 

Dziś Koleje Mazowieckie podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej czterech projektów na łączną sumę 1,4 miliarda złotych. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.wyniesie 580 milionów zł.

Inwestycja podzielona będzie na trzy etapy. W 2020 roku zacznie kursować 12 nowych pociągów, w 2021 roku - kolejnych 12 i w 2022 roku - 31 nowych pociągów. - Nowe pociągi to dobra informacja dla mieszkańców m.in. Zielonki, Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Celestynowa, Góry Kalwarii, Skierniewic, Sochaczewa czy Modlina – to na trasach obejmujących te miasta będą w 2022 roku kursowały w komplecie nowe pociągi – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Wyszkoleni zostaną także pracownicy do obsługi pojazdów.

 - Nasze plany zakupowe są bardzo ambitne, dlatego musieliśmy kreatywnie podejść do kwestii finansowania tych śmiałych zamierzeń. Dzięki świetnie napisanym projektom udało się otrzymać ogromne dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przypomnę, że tydzień temu podpisaliśmy umowę z dwoma bankami: PKO BP oraz BGK na kredyt w wysokości ponad miliarda złotych. Ta umowa jest dla nas dowodem zaufania i świadczy o tym, że Koleje Mazowieckie to pewny finansowo partner - mówił Cezary Lewandowski, członek zarządu, dyrektor finansowy Kolei Mazowieckich.

– Od lat dbamy o to, aby mieszkańcy mogli podróżować bezpiecznie i komfortowo. Nowe pociągi będą nowoczesne i energooszczędne, a liczniejszy tabor pozwoli na zwiększenie częstotliwości ich kursowania na Mazowszu. Co ważne, jest to impuls rozwojowy dla naszego regionu. Wszystkie zamówione pociągi mają być produkowane na Mazowszu – w zakładach firmy Stadler w Siedlcach. Dziś Koleje Mazowieckie są najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju. Tylko w zeszłym roku z ich usług skorzystało ponad 62 mln osób, a dzięki realizowanym inwestycjom są niekwestionowanym liderem pod względem liczby nowoczesnego taboru - powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk. 

Spółka Koleje Mazowieckie dysponuje obecnie 317 pociągami. 38% z nich to pojazdy nowe.