Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

REGION

Siedemnaście nowych wozów dla strażaków z radomskiego

wtorek, 10 kwietnia 2018 10:16 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.mazovia.pl
Jakub Szczechowski

Mazowieccy strażacy-ochotnicy otrzymają 57 nowych specjalistycznych samochodów ratowniczo-gaśniczych. 17 z nich trafi do regionu radomskiego

Wczoraj marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podpisał umowy na dofinansowanie zakupu z przedstawicielami lokalnych samorządów. – To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich OSP. Jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Aby strażacy mogli skutecznie nieść pomoc, muszą dysponować jak najlepszym, profesjonalnym sprzętem. Równie ważne jest bezpieczeństwo samych strażaków, dlatego tak ważne jest ciągłe ich doposażanie. Inwestując w sprzęt, nie zapominamy jednak o remizach strażackich. Wkrótce, dzięki funduszom z budżetu Mazowsza strażacy będą mogli wyremontować swoje strażnice – powiedział marszałek Adam Struzik. 

- Niezmiernie cieszy nas okoliczność podpisania tych umów. Sprzęt stanowi wsparcie zarówno dla samych gmin, jak też wpływa na bezpieczeństwo uczestniczących w akcjach strażaków - mówił członek zarządu woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Zakupionych zostanie 57 wozów: 2 ciężkie, 42 średnie oraz 13 lekkich. Dofinansowanie na samochody ciężkie i średnie wynosi 130 tys. zł, a lekkie - ponad 69 tys. zł. 17 wozów otrzymają jednostki OSP z terenu byłego woj. radomskiego:

 

powiat białobrzeski

Kostrzyn (średni)

Olszamy (średni)

 

powiat grójecki

Drwalew (średni)

Lipie (średni)

 

powiat kozienicki

Brzeźnica (lekki)

Garbatka-Letnisko (średni)

Sieciechów (średni)

 

powiat lipski

Chotcza (lekki)

 

powiat przysuski

Borkowice (lekki)

Przysucha (średni)

Wieniawa (średni)

 

powiat szydłowiecki

Mała Wola Lipieniecka  (średni)

 

powiat zwoleński

Łagów (średni)

 

- Już trzeci raz uzyskujemy dofinansowanie na samochód. Wcześniej uzyskaliśmy dla OSP Pnie i OSP Przybyszew, a teraz dla OSP Olszamy. Jest to taki bodziec, żeby ten sprzęt wymieniać. Jesteśmy gminą, która posiada 12 jednostek OSP i bez wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego trudno byłoby nam to wszystko spiąć, bo jesteśmy małą wiejską gminą - powiedział wójt gminy Promna w powiecie białobrzeskim Wojciech Nowak,

Pula dofinansowania do zakupu wozów strażackich to 6,62 mln zł. Przypomnijmy, że radni przyznali na dofinansowanie OSP 8 mln zł. Potrzeby są jeszcze większe. Gminy złożyły bowiem aż 262 wnioski na ponad 12 mln zł. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencjach. To także wspólne akcje z zawodowymi strażakami. 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do nas: