Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

REGION

W Ciepielowie obchodzono 100-lecie niepodległości

wtorek, 09 października 2018 15:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Ciepielowie odbyły się gminne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Adam Bielan - Wicemarszałek Senatu RP oraz Krzysztof Murawski Kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Uroczystości rozpoczęły się widowiskiem patriotycznym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciepielowie. W spektaklu pod tytułem „Pociąg do Wolności” uczniowie przedstawili tragiczne losy Polski. Widowisko przeprowadziło widzów przez 123 lata niewoli – przez powstania narodowe oraz I wojnę światową, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia na frontonie szkoły umieszczono pamiątkową tablicę ze słowami marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

W okolicznościowych wystąpieniach zaproszeni goście podkreślali jak ważne jest kultywowanie tradycji i pamięci narodowej opartej na wartościach i miłości do Ojczyzny. Nie ukrywano także zachwytu dla występu młodzieży i koncepcji artystycznej przedstawienia. W trakcie uroczystości odbyła się ceremonia przyjęcia dzieci klas pierwszych do grona uczniów. Pasowania na uczniów dokonała Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty przy udziale Małgorzaty Rusinowskiej Dyrektora szkoły.

Dopełnieniem patriotycznych wydarzeń w Ciepielowie był bieg uliczny na dystansie 1011 metrów - „Zawsze Niepodległa Polska”. Udział w biegu wzięło 120 uczestników, a wśród nich Aurelia Michałowska oraz Artur Szewczyk. Uczestnicy biegu puścili w niebo 200 biało-czerwonych balonów. Każdy otrzymał pamiątkowy medal z treścią nawiązującą do rocznicy niepodległości.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Adam Bielan Wicemarszałek Senatu RP, Anna Kwiecień Poseł na Sejm RP, Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu, ksiądz proboszcz Stanisław Sławiński, Pułkownik Zbigniew Zieliński, młodszy inspektora Wojciech Brandt Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, brygadier Łukasz Maciejewski z Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Halina Pyrka Kierownik KRUS w Lipsku, Renata Stępień – Choroś Nadleśnictwo w Zwoleniu, radni i sołtysi z gminy Ciepielów oraz Waldemar Czapla Przewodniczący Rady Gminy w Ciepielowie i Artur Szewczyk Wójt Gminy Ciepielów.

Uroczystości w Ciepielowie odbyły się pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie.