Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

REGION

Śmiertelne potrącenia, policja apeluje o ostrożność!

poniedziałek, 17 grudnia 2018 12:38 / Autor: Weronika Chochoł
fot. policja.pl
Weronika Chochoł

60-letni rowerzysta i 37-letni pieszy zginęli w piątek na drogach w okolicach Radomia. Policja po raz kolejny apeluje o szacunek na drodze, noszenie odblasków i ostrożność. 

Tragiczny piątek

Do pierwszego z wypadków doszło na drodze krajowej nr 48 w Janikowie (gmina Kozienice). Tam sześćdziesięcioletni mężczyzna został potrącony przez 44-letniego mieszkańca Krosna jadącego samochodem Iveco. 

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierowca jadąc od Kozienic w kierunku Lublina w miejscowości Janików potrącił jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. Mężczyzna miał kamizelkę odblaskową, a także sprawne oświetlenie w swoim rowerze. 60-latek z gminy Kozienice mimo udzielanej reanimacji zmarł na miejscu zdarzenia - informuje Ilona Tarczyńska - rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach.

Kierowca Iveco był trzeźwy. Prokurator zarządził sekcję zwłok zmarłego rowerzysty. Trwa wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia.

Drugi z wypadków miał miejsce również w piątek około północy na drodze wojewódzkiej 728 w miejscowości Kłonna (gmina Odrzywół). 37-letni mieszkaniec powiatu przysuskiego został potrącony przez pojazd marki Opel Astra, którym kierowała 20-letnia mieszkanka gminy Odrzywół.

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 20-letnia kierująca osobowym Oplem, na prostym odcinku nieoświetlonej drogi wojewódzkiej W 728, najechała na poruszającego się w tym samym kierunku pieszego. Pomimo udzielonej pomocy, 37-letni mieszkaniec powiatu przysuskiego zmarł w szpitalu. Kierująca oplem była trzeźwa - relacjonuje Aneta Wilk z przysuskiej Policji. Tutaj również funkcjonariusze prowadzą postępowanie pod nadzorem prokuratury, by wyjaśnić okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Odblaski i ostrożność!

Zasady na drodze obowiązują każdego - kierowców, pieszych i rowerzystów. Obok kodeksu drogowego warto również słuchać zdrowego rozsądku, a także stosować zasadę ograniczonego zaufania. 

- Dajmy sobie szansę na to, byśmy byli zauważeni - apeluje mł. insp. Jacek Mnich - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs w Radomiu. Obowiązek noszenia odblasków poza terenem zabudowanym mają wszyscy - nie tylko dzieci i młodzież, tak jak to było do niedawna. Warto jednak pamiętać o elementach odblaskowych również w mieście - to zwiększa szanse pieszych na bezpieczny powrót do domu: 

Odblaski mogą uratować życie, jednak nawet największy odblask nie ma szans w starciu z rozpędzonym samochodem i nierozważnym kierowcą. Obok prędkości dostosowanej do panujących na drodze warunków ważna jest również czystość szyb czy sprawne oświetlenie: 

Obok wszystkich zasad i przepisów warto pamiętać o wspomnianej odpowiedzialności moralnej za siebie i innych. Możemy zapomnieć o rozsądku i wyrozumiałości w myśl zasady "przecież ja mam tu pierwszeństwo". Jednak żadne przepisy i tłumaczenia nie cofną czasu, nie zwrócą życia i nie pozbawią nas wyrzutów sumienia.