Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

REGION

Przekaż 1% organizacjom pozarządowym z Mazowsza

wtorek, 19 lutego 2019 11:26 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Mały procent - wielka pomoc! Co roku wzrasta kwota przekazywana w ramach 1% przy rozliczaniu podatków. W zeszłym roku aż 175,68 mln zł z Mazowsza trafiło do organizacji pożytku publicznego. Marszałek Adam Struzik liczy, że i w tym roku kwoty będą podobne i apeluje o wsparcie.

Przekazując 1% podatnik niczego nie traci, a zyskują organizacje, dzięki którym pomoc otrzymują chore dzieci, schroniska dla zwierząt, kluby sportowe angażujące młodych czy organizacje wspierające przedsiębiorczość – zwłaszcza ekonomię społeczną.

Zgodnie z zasadami każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może przekazać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć. Pieniądze przekazywane są przez urzędy skarbowe.

– Daję – nie tracę – tym hasłem od lat staramy się pokazać Mazowszanom, że przekazanie 1 proc. naszego podatku organizacjom pozarządowym nic nas nie kosztuje, a dzięki tym środkom organizacje wspierają potrzebujących, np. niepełnosprawne dzieci i dorosłych czy też zwierzęta w schroniskach – zachęca do przekazywania 1% z podatków marszałek Adam Struzik. – Gdyby wszyscy na Mazowszu chętnie przekazywali od siebie 1% podatku do organizacji pozarządowych w zeszłym roku trafiłoby nie 175 mln zł – a nawet 200 mln zł. Dlatego zachęcam, do przekazywania 1 proc. naszego podatku i wspierania organizacji pozarządowych - dodaje:

Co roku rośnie kwota, którą podatnicy z Mazowsza przekazują organizacjom pożytku publicznego. W zeszłym roku było to aż 175,68 mln zł. Niestety spadła liczba podatników, którzy wsparli organizacje swoim 1% podatków. Było to jedynie ponad 1,6 mln podatników, czyli o 385 201 mniej niż w 2017 r. Z możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego skorzystało więc 62,89 proc. podatników z Mazowsza, czyli aż 18,36 proc. mniej niż w 2017 r.

Urząd Marszałkowski uruchomił kilka lat temu specjalną stronę internetową www.1procent.mazovia.pl, na której można znaleźć m.in. instrukcję dotyczącą tego, gdzie w poszczególnych zeznaniach podatkowych należy wskazać organizację, którą chcemy obdzielić.

Obecnie w województwie mazowieckim działa ok. 23 tys. organizacji pozarządowych. 1369 jest uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Działają w różnych obszarach życia społecznego – np. pomagają osobom chorym, zwierzętom, prowadzą działalność kulturalną lub sportową. Aktualizowany wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% podatku znaleźć można na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

 

Zapraszamy do nas: