Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

REGION

Mammografia w Kozienicach

środa, 08 maj 2019 08:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. gops-parchowo.pl
Weronika Chochoł

Jesteś w wieku 50-69 lat, nie robiłaś mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi od dwóch lat lub jesteś w grupie ryzyka wystąpienia raka piersi? Skorzystaj z zaproszenia i weź udział w bezpłatnej mammografii.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około ponad 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Mammografia to badanie wykonywane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, jednak jak uspokaja ginekolog, położnik Grzegorz Nyc, badanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Jakość badań przeprowadzanych w mammobusach nie odbiega od jakości mammografii przeprowadzanej w szpitalu - zapewnia dr Nyc:

 

W bezpłatnych badaniach w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego, wystarczy jedynie wcześniej się zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL, dlatego przed połączeniem warto przygotować dowód osobisty. Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego organizatorzy proszą o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii.

Mammobus do Kozienic przyjedzie w czwartek, 16 maja i zatrzyma się na parkingu przy stadionie przy ul. Sportowej 1. Badania wykonywane będą w godz. od 9.00 do 16.00.