Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

REGION

Radomskie - smacznie i zdrowo!

piątek, 10 maj 2019 09:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Najlepsze smaki Mazowsza wybrane! Wśród nagrodzonych znalazły się również produkty z regionu radomskiego takie jak: ogórki kiszone z powiatu lipskiego, miód z Pawłowa, chleb żytni na trzonie z ziołami z Radomia, pączki z różaną konfiturą z Jedlni-Letnisko, czy powidła wiśniowo-jabłkowe bez dodatku cukru z Pająkowa.

Za nami kolejna już XII edycja konkursu o Laur Marszałka. W tym roku do konkursu Laur Marszałka zgłoszono aż 150 produktów żywnościowych. Chleb ziołowy, pasztet z dziczyzny, szczupak faszerowany z Połoni czy porzeczkówka Magdy – to tylko część z tych, które znalazły się w gronie najlepszych. W tym roku szczególne uznanie kapituły zdobyły aż 24 smakołyki, a 8 z nich zostało wyróżnionych. Dziś odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

– Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach – to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości – podkreślił marszałek Adam Struzik:

 

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono aż 150 produktów, z których komisja konkursowa wybrała 24 najlepsze.

Wśród nagrodzonych produktów były przysmaki pochodzące z regionu radomskiego:

Ogórki kiszone produkowane przez Grzegorza Buszkiewicza, Koło Gospodyń Wiejskich "Jarzębinki" z Eugeniowa w powiecie lipskim. To produkt naturalny, najwyższej jakości przyrządzany z chrzanem, koprem i zestawem aromatycznych przypraw.

Miód wielokwiatowy z Pawłowa, produkowany przez Przemysława Górlickiego z Pawłowa z powiecie białobrzeskim. Jest on pozyskiwany na terenach oddalonych od zakładów przemysłowych, terenach o tradycyjnym charakterze rolniczym, często ekologicznych. Miód nazywany jest także miodem „tysiąca smaków” ponieważ powstaje z wielu, różnych roślin, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących.

Chleb żytni na trzonie z ziołami z Piekarni Ewy Brzezińskiej, Andrzeja Karczewskiego "WACYN" z Radomia. Powstaje on dzięki metodzie wielogodzinnej fermentacji zakwasów i ciasta. Najpierw nastawia się zakwas z mąki żytniej i wody, na bazie zaczątku z poprzedniego zakwasu. Potem dodaje się mąkę oraz wodę i całość poddaje się fermentacji. Działanie takie przeprowadza się trzy razy. Zakwas nastawiany jest codziennie na nowo. Do wyfermentowanego, dojrzałego zakwasu dodajemy przewidziany recepturą dodatek mąki żytniej, wody i soli.

Pączki z różaną konfiturą produkowane przez Ryszarda Różańskiego "Pod Różami" z Jedlni-Letniska. W ich produkcji nie są używane gotowe mieszanki, ale najwyższej jakości produkty. Dzięki temu słodkości wyróżniają się wyjątkowym smakiem i puszystym ciastem.

Powidła wiśniowo-jabłkowe bez dodatku cukru to produkt "Krokus-Przetwórnia Owoców i Warzyw" Czesława Caryka z Pająkowa z powiecie zwoleńskim. Jest to połączenie owoców oparte na starych przepisach i stosowaniu tradycyjnych metod produkcji. Powidła powstają z połączenia najwyższej jakości specjalnie dobranych odmian owoców, bez dodatku cukru, co czyni produkt zdrowym i nowoczesnym. Przetwory te mają też właściwości zdrowotne i mogą stanowić remedium na bóle stawów i mięśni oraz przyśpieszać regenerację po wysiłku fizycznym.