Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Radomskie

Święto papryki w Słowikowie

niedziela, 18 sierpnia 2019 21:19 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Różne gatunki, kolory i smaki papryki, gotowanie ogromnego lecza, występy muzyczne i atrakcje dla dzieci - to wszystko działo się na XX Ogólnopolskich Targach Papryki w Słowikowie.

Targi papryki rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Przytyku. Następnie na scenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie odbyła się część oficjalna.

Starosta radomski Waldemar Trelka cieszył się, że ludzie tak licznie przybyli do Słowikowa. Podziękował również producentom papryki za ich pracę.

- Wielkie uznanie dla rolników i producentów papryki. Kilka tygodni temu byli u nas Holendrzy i byli zachwyceni poziomem rozwoju i technologii w produkcji papryki - mówił starosta.

Paprykę można było zobaczyć w najróżniejszych odmianach i kolorach. Zadbali o to sami producenci. Sylwester Leśnowolski z Sewerynowa przedstawiał paprykę, którą uprawia w swoim gospodarstwie.

- Mamy wszystkie kolory - nawet pomarańcz i "blondynkę" - mówił.

Mariusz Pająk przyjechał z Wrzeszczowa.

Grażyna Janowska uprawia paprykę, ogórki i cukinię.

Do wspierania polskich rolników i kupowania papryki z regionu radomskiego zachęcał Robert Dobosz z zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

- Pokazujemy, co produkuje się w tunelach foliowych, a przy okazji zachęcamy do spożywania produktów regionalnych - mówi Dobosz.

Nie zabrakło również porad. Zadbał o to Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Ci, którzy przyszli na targi, nie żałowali. Ludzie wychodzili z pełnymi workami papryki różnego rodzaju.

Nie zabrakło również innych atrakcji, np. gotowania lecza z Mariuszem Szwedem, a także koncertów. Na scenie wystąpili m.in. Mateusz Mijal, czy "Łobuzy", a gwiazdą wieczoru był Jacek Stachursky.

XX Ogólnopolskie Targi Papryki zorganizowali wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz starosta radomski Waldemar Trelka.