Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

Mazowsze

Koleje Mazowieckie mają nowoczesny symulator jazdy

wtorek, 14 stycznia 2020 12:16 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Koleje Mazowieckie
Monika Nowakowska

Koleje Mazowieckie odebrały nowoczesny symulator jazdy pojazdu kolejowego FLIRT. Jest on częścią zamówienia dotyczącego zakupu 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych firmy Stadler. W lutym symulator będzie do dyspozycji maszynistów Kolei Mazowieckich oraz kursantów.

Wnętrze kabiny symulacyjnej odzwierciedla rzeczywistą kabinę pociągu. To największa kabina symulatora pojazdu trakcyjnego w Polsce.

Kabina została wyposażona w oryginalne komponenty z w pełni wyposażonym pulpitem maszynisty, fotelem oraz kompletną zabudową kabiny i poszyciem wewnętrznym, tj. ścianami bocznymi, sufitem, podłogą i drzwiami wejściowymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy ruchowej o napędzie elektrycznym, uzyskano odzwierciedlenie jazdy rzeczywistym pojazdem kolejowym. Platforma podczas symulowanej jazdy wychyla się w różnych kierunkach, imitując drgania, przechyły i przeciążenia, jakie oddziałują na maszynistę podczas jazdy rzeczywistym pojazdem FLIRT. Dzięki zastosowaniu pięciu monitorów wysokiej rozdzielczości odpowiadających za wyświetlanie obrazu widzianego przez szybę czołową i szyby boczne oraz zapewniających jakość obrazu w formacie 4K UltraHD i zastosowaniu do wirtualizacji linii kolejowych nowoczesnego silnika graficznego Unity wykorzystywanego przy produkcji współczesnych gier komputerowych, uzyskano wysoki poziom odzwierciedlenia linii kolejowych oraz ich otoczenia, z wysokim poziomem szczegółowości. Zapewni to wrażenia z jazdy praktycznie identyczne, jak w rzeczywistym pojeździe kolejowym.

- To urządzenie jest nam niezbędne dla realizacji szkoleń na najwyższym poziomie. Jest nieocenionym wkładem w przygotowanie przyszłych maszynistów oraz znakomitym wsparciem dla pracowników drużyn trakcyjnych. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić szkolenie maszynistów bez tego rodzaju urządzenia. Nasza współpraca z firmą SIM Factor układała się dobrze, za co serdecznie dziękuję. Dziękuję oczywiście firmie Stadler, myślę, że sukces związany z instalacją tego nowoczesnego urządzenia jest dobrym prognostykiem na pełną realizację zamówienia w zakresie nowych pojazdów produkowanych dla Kolei Mazowieckich – mówił podczas odbioru technicznego prezes Czesław Sulima.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przekazać Kolejom Mazowieckim pierwszy w Polsce symulator pojazdu FLIRT. Dzięki szkoleniom na symulatorze maszyniści mogą testować przeróżne sytuacje w bezpiecznym środowisku, co zapewni w przyszłości bezproblemową i bezpieczną eksploatację pojazdów z pasażerami. Symulator daje także możliwość wirtualnego sprawdzenia, w jaki sposób prowadzić pociągi, by zużycie energii było optymalne, co jest istotne dla efektywnej działalności przewozowej przewoźnika – mówi Magdalena Dankowska, dyrektor projektu w Stadler Polska.

Symulator został zamontowany w infrastrukturze przewoźnika w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, gdzie niebawem rozpoczną się szkolenia maszynistów.

Zapraszamy do nas: