Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

Opoczno

Gmina Drzewica: Będą szukać padłych dzików

poniedziałek, 03 lutego 2020 16:32 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Urząd Miejski w Drzewicy
Marcin Prejs

W najbliższą sobotę na terenie gminy Drzewica odbędzie się akcja poszukiwania padłych dzików.

Akcja zostanie przeprowadzona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzika znalezionego w Antoniowie w gminie Gielniów. Potwierdzenie afrykańskiego pomoru świń w bliskim sąsiedztwie gminy Drzewica było powodem zwołania posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Drzewicy. Najważniejsza decyzja posiedzenia dotyczy zorganizowania na terenie gminy akcji poszukiwania padłych dzików. Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lutego, wyjaśnia burmistrz Janusz Reszelewski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami akcja obejmie obszar w promieniu 5 km od miejsca znalezienia padłego dzika, a więc teren następujących miejscowości: Żardki, Żdżary, Zakościele, Dąbrówka, Werówka, Strzyżów, Drzewica, Augustów, Brzustowiec i Jelnia. W związku z sobotnią akcją władze gminy apelują do mieszkańców tych miejscowości o ograniczenie tego dnia wyjazdów oraz spacerów do lasu, również do kierowców o zachowanie nadzwyczajnej ostrożności na drogach przebiegających przez teren poszukiwań.

W poszukiwaniach pod nadzorem pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Nadleśnictwa Przysucha i funkcjonariuszy policji weźmie udział około 30 żołnierzy WOT, 30 strażaków OSP oraz myśliwi. Zbiórka została zaplanowana na sobotni poranek (godz. 8.00) na parkingu w lesie „Parchowiec” przy drodze wojewódzkiej nr 728. Podobne akcje samorząd będzie musiał organizować co dwa tygodnie przez dwa miesiące.

Zapraszamy do nas: