Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Ryszard de Wyche, biskup
Dziś jest: 03 kwietnia 2020

Mazowsze

Zgłoś kandydata do nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

czwartek, 13 lutego 2020 16:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: IPN
Monika Nowakowska

Kto zostanie „Kustoszem Pamięci Narodowej” 2020 roku? - zdecyduje Kapituła Nagrody z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej na czele. IPN zaprasza osoby, instytucje i organizacje społeczne do zgłaszania kandydatów do nagrody. Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 marca.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznana zostanie po raz 19. Wyróżnienie nadawane jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi Prezes IPN. Nagrodę otrzymuje osoba, instytucja lub organizacja społeczna. Od 2012 r. jedno z pięciu wyróżnień może zostać przyznane pośmiertnie, co pozwala wyrazić wdzięczność i uznanie także tym osobom, które nie mogły ich doświadczyć za życia. Wyróżnienie ma charakter honorowy, a jego laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

W gronie wyróżnionych tytułem Kustosza Pamięci Narodowej znajdują się m.in. Tomasz Strzembosz, Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Zofia i Andrzej Pileccy, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także Komitet Katyński, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 r., Stowarzyszenie „Memoriał” i Polskie Muzeum w Rapperswilu.

Zgłoszenia i kontakt: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/88083,Nagroda-IPN-Kustosz-Pamieci-Narodowej-zgloszenia-kandydatow-do-22-marca-2020.html

 

Zapraszamy do nas: