Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

Mazowsze

W Senacie o finansowaniu strat szpitali

poniedziałek, 17 lutego 2020 10:21 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Senat RP (fb)
Jakub Szczechowski

Do końca maja przyszłego roku Sejm ma czas na zmianę ustawy o działalności leczniczej. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali. Dziś w Senacie trwa konferencja o finansowaniu służby zdrowia w kontekście orzeczenia TK.

Przypomnijmy, że to Samorząd Woj. Mazowieckiego złożył w 2016 roku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP art. 59 ust. 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Chodzi dokładnie o obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotów leczniczych, dla których samorządfy są podmiotem tworzącym. W listopadzie 2019 roku Trybunał uznał przepis za niekonstytucyjny. Orzekł, że finansowanie służby zdrowia jest ustawowym zadaniem strony rządowej i NFZ. Ponadto przyznał, że środki przekazywane przez NFZ są nieadekwatne do kosztów ponoszonych przez placówki, a niedobory ochrony zdrowia są znane ustawodawcy i mają charakter systemowy.Sejm ma teraz czas do 29 maja 2021 roku na zmianę przepisów.

– Ta dzisiejsza dyskusja jest niezwykle potrzebna. Publiczna służba zdrowia to temat, który dotyka każdego Polaka i tego, co ma najcenniejsze – jego zdrowia i życia, a także zdrowia i życia jego bliskich. Dlatego władze publiczne powinny dążyć do tego, aby świadczenia zdrowotne były udzielane każdemu, kto tego potrzebuje, w sposób niezakłócony i na jak najwyższym poziomie. Aby tak się stało, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, wykwalifikowany personel medyczny, nowoczesna aparatura, sprawnie i efektywnie zarządzający menadżerowie, i oczywiście – odpowiednie środki, a tych zawsze brakuje – mówił dziś podczas dyskusji marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podkreśliła, że wyrok TK jest szansą na szeroką dyskusję o finansowaniu służby zdrowia. – Przez wiele lat apelowaliśmy do kolejnych władz – ministrów zdrowia i premiera o to, aby zmienić istniejące przepisy i uwzględnić w nich realia dotyczące leczenia pacjentów. To nie jest tylko problem naszego województwa, ale dotyczy całego kraju. Potrzebne są zmiany i to znaczne w zakresie zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie tylko napawa nadzieją na zmiany, ale daje przestrzeń do szerszego zajęcia się tematem funkcjonowania służby zdrowia – powiedziała.Adam Struzik zaważył, że ostatecznie to pacjent cierpi na dotychczasowej praktyce obciążania samorządów długami szpitali. – Trybunał Konstytucyjny stanął nie tylko po stronie prawa, ale przede wszystkim pacjentów. To właśnie ich najbardziej dotyka niedofinansowanie służby zdrowia. Długie kolejki, brak dostępu do specjalistów, to tylko niektóre ze skutków ubocznych obecnie funkcjonujących przepisów. Jeśli szpital ma stratę, a władze województwa chcą uniknąć jego likwidacji, muszą pokrywać tę stratę. A zatem wyręczać NFZ, który przekazuje szpitalom niewystarczające na funkcjonowanie środki, co w rezultacie generuje straty – dodał marszałek Adam Struzik.

W 2018 roku samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na pokrycie strat SPZOZ za 2017 r. – 15,3 mln zł i kolejnych 12,7 mln zł na pokrycie strat w spółkach. Rok później straty wzrosły dwukrotnie. W tym roku na pokrycie strat SPZOZ za 2018 r. Mazowsze przeznaczyło aż 28,5 mln zł i kolejnych 37 mln zł na straty w spółkach.

Zapraszamy do nas: