Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy
Dziś jest: 22 września 2020

Mazowsze

Warka będzie miała dwie stacje

czwartek, 16 kwietnia 2020 11:15 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Na linii kolejowej Radom-Warszawa prowadzone są inwestycję mające na celu skrócenie czasu podróży ze stolicy kraju na południe województwa mazowieckiego.

Jak informują Polskie Linie Kolejowe, utrzymane jest dobre tempo prac modernizacji linii Radom-Warszawa. Zakończenie wszystkich prac pomiędzy Czachówkiem i Warką przewidywane jest w IV kwartale 2020 roku, a pomiędzy Warką i Radomiem w II połowie 2021 roku. Wówczas, skróci się czas podróży ze stolicy na południe Mazowsza, pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia pojadą z prędkością 160 km/h, a towarowe z prędkością 120 km/h.

Wartość umów zawartych na przebudowę odcinków Czachówek – Warka oraz Warka – Radom to ponad 645 mln zł. Inwestycja w 85% jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Na tempo prac nie powinny wpłynąć też nowe inwestycje kolejowe w Warce. Mieszkańcy miasta zyskają nowy przystanek - Warka Miasto w centrum miejscowości pomiędzy ul. Lotników i Nowakowskiego. Dzięki temu nie będzie konieczności dojazdu do stacji Warka.

Na nowym przystanku będą dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Przewidziano ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz nowoczesne ledowe oświetlenie. Przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą windy z peronów na nowy wiadukt, pochylnie oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Dostęp do obiektu będzie zapewniony od ul. Lotników i ul. Nowakowskiego. Poza dodatkowymi obiektami zmodernizowane będą perony na stacji oraz wybudowane zostanie przejście podziemne.

Poza ujętym w projekcie wiaduktem drogowym przy ul. Lotników, PLK przewidziały drugi nowy wiadukt drogowy w ciągu ul. Grójeckiej w północnej części miasta. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Zwiększy to bezpieczeństwo w ruchu pociągów i samochodów oraz usprawni komunikację drogową w mieście.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Udostępnienie pasażerom nowego przystanku zaplanowano na 2021 rok. Wiadukt będzie gotowy w drugiej połowie 2022 roku. Na przystanek przeznaczono 13 mln zł a na wiadukt 24 mln zł.