Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

Szydłowiec

Szydłowiec zerwał współpracę z WOT

piątek, 24 kwietnia 2020 21:09 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Szydłowiec zerwał współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Powód – koronawirus u jednego z żołnierzy. WOT odpowiada, że żołnierze, którzy mogli zakazić się zostali natychmiast wycofani.

Urząd Miejski w Szydłowcu wydał komunikat, w którym informuje o zerwaniu współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Burmistrz Artur Ludew nie chce komentować tej sytuacji w mediach.

- Gmina Szydłowiec 23 kwietnia z własnej inicjatywy pozyskała informację, że wśród żołnierzy WOT, którzy przebywali w Szydłowcu do dnia 16 kwietnia br., są osoby z dodatnim wynikiem COVID 19. W związku z nie przekazaniem przez WOT informacji o zakażeniu, które mogło narazić zdrowie i życie naszych mieszkańców oraz pracowników, podjęto decyzję, aby w dniu wczorajszym zakończyć współpracę z WOT – czytamy w komunikacie urzędu.

Na zarzuty odpowiedziała ppor. Jolanta Maciaszek, oficer pracowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- W dniu 16 kwietnia br. jeden z żołnierzy WOT wykonujących zadania w gminie Szydłowiec otrzymał informację, iż osoba z którą miał kontakt  jest osobą zakażoną. Dowódca batalionu - zgodnie z przyjętą w WOT procedurą - natychmiast wycofał z działania żołnierza oraz innych wykonujących z nim zadania i skierował ich do izolacji prewencyjnej. Izolację realizowano od godzin popołudniowych 16 kwietnia br. Tego samego dnia dowódca 62. batalionu lekkiej piechoty powiadomił burmistrza Szydłowca o zaistniałej sytuacji. 20 kwietnia br. od żołnierzy poddanych izolacji prewencyjnej pobrane zostały wymazy na obecność koronawirusa. U sześciu z siedemnastu żołnierzy potwierdzono zakażenie, pozostałych jedenastu skierowano do kwarantanny – czytamy w komunikacie WOT.

W komunikacie czytamy również, że żołnierze WOT są zabezpieczeni przy wykonywaniu zadań.

- W przypadku tych prowadzonych w gminie Szydłowiec żołnierze posiadali maseczki, rękawiczki oraz płyny do dezynfekcji – mówi ppor. Jolanta Maciaszek.

Jolanta Maciaszek podkreśla, że żołnierze WOT znają zagrożenia i są świadomi ryzyka, jakie podejmują.

- Planując operację bierzemy pod uwagę wszelkie zagrożenia i podejmujemy działania prewencyjne, które oparte są na ocenie i zarządzaniu ryzykiem, a poprzez to jego minimalizowaniu. Każdy żołnierz WOT zaangażowany w działania świadomie podejmuje ryzyko wypełniając tym samym misję jaką jest ochrona i wspieranie lokalnej społeczności – dodaje.