Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

Opoczno

Gmina Opoczno na Fali

wtorek, 26 maj 2020 16:54 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Czy do szkół i przedszkoli Gminy Opoczno chodzą już dzieci? Czy w najbliższy czwartek będzie można handlować na targu? Tomasza Łuczkowskiego, zastępcę burmistrza Opoczna, zapytaliśmy także o to, jak miałby wyglądać budżet obywatelski w gminie.

Gmina Opoczno wyposażyła swoje placówki oświatowe w środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji. Zarówno żłobki, przedszkola, jak i szkoły są już gotowe na przyjęcie uczniów. Póki co jednak rodzice nie chcą jeszcze posyłać tu swoich dzieci. Mówił o tym w audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Wyjaśnił, że w ramach przygotowania placówek oświatowych na przyjęcie dzieci nauczyciele mieli możliwość przeprowadzenia badań na obecność koronawirusa. – Przebadane zostały 92 osoby. Wiemy, że wszystkie wyniki są negatywne. To oznacza, że przebadani nauczyciele są zdrowi – mówił.

Tomasz Łuczkowski poinformował także, że czwartkowy targ w Opocznie będzie funkcjonował również w tym tygodniu. Handlujący będą mieli do dyspozycji tym razem plac przy ul. Szewskiej oraz teren przy ul. Targowej. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu w czwartek w Opocznie będzie można handlować płodami rolnymi. Wiceburmistrz wyjaśnił także, że środkowa część targowiska nadal jest wyłączona z działalności z uwagi na prowadzoną tam inwestycję. Polega ona na wymianie nawierzchni.

Zastępca burmistrza Opoczna mówił także o kolejnych działaniach gminnego samorządu, które zmierzają do aplikowania o pieniądze w ramach funduszy norweskich. Obecnie odbywają się prowadzone on-line konsultacje społeczne. Wszystko po to, by to właśnie mieszkańcy powiedzieli, jakie są ich oczekiwania wobec miasta. – Pojawia się wiele bardzo ciekawych wniosków – przyznaje Tomasz Łuczkowski. Wszystkie propozycje są notowane, bo to właśnie także w oparciu o nie samorząd sporządzi dokumenty niezbędne do ubiegania się o zewnętrzne wsparcie.

Gmina Opoczno planuje uruchomienie budżetu obywatelskiego. Tematem mają się zająć na najbliższej sesji radni miejscy. Pomysł zakłada, że latem mieszkańcy zgłaszaliby swoje propozycje, potem odbywałoby się głosowanie. Inicjatywy z największym poparciem społecznym, spełniające wymogi formalne, jesienią wpisywane byłyby do budżetu, a w kolejnym roku realizowane. Tomasz Łuczkowski podkreślił, że budżet obywatelski stwarza doskonałą okazję do tego, aby zachęcić mieszkańców do współdecydowania o przyszłości gminy. Mówił również, że podobny mechanizm aktywizacji lokalnej społeczności funkcjonuje na wsiach w ramach funduszu sołeckiego.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowskim, zastępcą burmistrza Opoczna.