Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Radomskie

Radomscy terytorialsi pobierają wymazy od pracowników sezonowych. Skorzysta sześć powiatów

piątek, 12 czerwca 2020 15:40 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W piątek, 12 czerwca w Skaryszewie uruchomiony został pierwszy w subregionie radomskim punkt poboru wymazów DRIVE-THRU dla pracowników sezonowych. Punkt obsługiwać będą żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. 

Z punktu skorzystać będą mogli pracownicy sezonowi, którzy z zagranicy przyjechali do pracy do powiatów: lipskiego, szydłowieckiego, radomskiego, przysuskiego, radomskiego, kozienickiego oraz z Radomia. Pomocnicy rolników, którzy będą mogli bezpłatnie się przebadać powinni być ubezpieczeni i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem uruchomienia punktu będzie wsparcie przedsiębiorców i rolników w minimalizowaniu ryzyka zakażenia.

Jak podkreśla wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, podobne punkty działają już w Grójcu, Czerwińsku czy Garwolinie i przynoszą wymierne efekty. Zachowane są bezpieczeństwo i komfort pracowników, pracodawców i mieszkańców poszczególnych miejscowości, a co najważniejsze, udaje się wychwycić osoby zakażone koronawirusem. - Punkty te są odpowiedzią na oczekiwania Ministerstwa Rolnictwa oraz Inspekcji Sanitarnej - mówi wiceminister Wojciech Skurkiewicz: 

 

Wiceminister Skurkiewicz podczas spotkania z dziennikarzami zwracał również uwagę na zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w walkę z COVID-19 w ramach akcji "Odporna Wiosna":

 

Pierwsze wymazy już zostały pobrane. Kolejne badania będą odbywały się po uzgodnieniu z radomskim sanepidem i KRUS-em. Zaletą punktów Test&GO - zbadaj się i jedź jest fakt, że procedura trwa kilkanaście minut, odbywa się bez wysiadania z samochodu i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Za pobieranie wymazów odpowiedzialni są żołnierze Obrony Terytorialnej z radomskiego batalionu, którzy obsługują składający się z namiotów i kontenerów punkt poboru wymazów. Poszczególne strefy to: strefa wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów do badań, odpoczynku i dekontaminacji. Szczegóły procedury podczas briefingu prasowego przedstawił ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu: 

 

Osoby, skierowane na pobranie wymazu stawią się w Skaryszewie w ustalonym terminie i o konkretnej godzinie. Punkt zlokalizowany jest na placu przed Publiczną Szkołą Podstawową w Skaryszewie. Zdaniem lokalnych władz, to najlepsza lokalizacja dla tego typu przedsięwzięcia. Robert Faryna - wiceburmistrz Skaryszewa ma nadzieję, że w punkcie DRIVE-THRU uda się przebadać najpierw pracowników sezonowych, a przed rozpoczęciem roku szkolnego - wszystkich pracowników oświaty:  

 

Mobilny punkt Test&GO - zbadaj się i jedź, będzie czynny w piątek i w sobotę (12 i 13 czerwca). Następnie punkt otwierany będzie średnio dwa razy w tygodniu – w zależności od potrzeb.