Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

REGION

Ostatni dzwonek na zgłoszenie projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

poniedziałek, 22 czerwca 2020 15:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. UMWM
Weronika Chochoł

Do końca czerwca składać można projekty do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli jest 25 milionów złotych. 

Mazowsze jest wśród pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

Do tej pory mieszkańcy Mazowsza zgłosili 49 projektów, a nad kolejnymi 100 trwają końcowe prace. 12 projektów na kwotę ponad 6 mln zł dotyczy zadań ogólnowojewódzkich i 35 na kwotę ponad 14,6 mln zł – podregionalnych. 9 projektów to propozycje działań i inwestycji na terenie podregionu siedleckiego, 7 – radomskiego, 6 – ostrołęckiego, 5 – ciechanowskiego, 4 – płockiego, po 2 – warszawskiego-zachodniego i Warszawy oraz po 1 – warszawskiego-zachodniego i żyrardowskiego.

Wśród zgłaszanych do budżetu obywatelskiego projektów są zarówno te dotyczące budowy zatok autobusowych, chodników czy ścieżek pieszo-rowerowych przy drogach wojewódzkich, jak i te dotyczące budowy boiska wielofunkcyjnego, różnego rodzaju akcji profilaktycznych skierowanych np. do seniorów czy ochrony zabytków.

- Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów, im więcej propozycji, tym więcej opcji wyboru, a to mieszkańcy Mazowsza wybiorą, co jest najbardziej potrzebne - mówi Janina Ewa Orzełowska - członek zarządu województwa mazowieckiego: 

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W przypadku osób małoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Zasady przybliża Sara Michalska - zastępca dyrektora departamentu organizacji Urzędu Marszałkowskiego: 

Projekty można zgłaszać na odpowiednim formularzu online, za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonej platformy do obsługi BOM, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Platforma będzie dostępna na stronie internetowej bom.mazovia.pl tylko do końca czerwca.

Ostatecznie o tym, które projekty zostaną zrealizowane, zadecydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie potrwa od 26 października do 16 listopada br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny.

Głosować można będzie wyłącznie internetowo za pośrednictwem platformy internetowej lub w siedzibie urzędu lub w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.