Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

Kozienice

Coś dla duszy i dla ciała – w Gniewoszowie zaprezentowały się panie z KGW

poniedziałek, 14 września 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
KGW Bąkowiec, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Było co spróbować, obejrzeć, posłuchać i nawet do czego potańczyć. Za nami I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kozienickiego. W konkursie na najlepsze pierogi w powiecie wygrało KGW z Bąkowca, jednak to nie wygrana była wczoraj najważniejsza.

Przegląd to także zapoznanie i integracja między Kołami z powiatu. Wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj:

Przegląd był także bodźcem do tego, żeby kobiety ze wsi zrzeszyły się w Koła, tak jak miało to miejsce w przypadku Zakrzewianek z gminy Grabów na Pilicą. Panie swoje Koło zarejestrowały dopiero trzy dni przed Przeglądem. Wójt Grabowa nad Pilicą, Euzebiusz Strzelczyk:

Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem pracy jaką w przygotowania włożyły panie z KGW. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Wiele osób zwracało też uwagę na rodzinną, kameralną atmosferę, tak jak wójt Sieciechowa Arkadiusz Guba:

Wczoraj na targowisku w Gniewoszowie spotkać mogliśmy kilkanaście stoisk, a na każdym z nich same pyszności prosto z kuchni gospodyń wiejskich powiatu kozienickiego. Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu były pierogi dlatego ich było najwięcej – w każdej odsłonie. Wzięły one udział w konkursie. Zwycięzcę wyłoniło jury złożone z przedstawicieli poszczególnych gmin. Przy kulinarnym kunszcie wszystkich Kół, wskazanie najlepszego było twardym orzechem do zgryzienia. Mówi wójt Garbatki-Letnisko, Teresa Fryszkiewicz:

Rzeczywiście. Niedługo po zakończonych obradach zostały ogłoszone wyniki. Pierwsze miejsce zajęły panie z KGW Bąkowiec z gminy Garbatka-Letnisko. Czym zaskarbiły sobie serca i podniebienie jury?

Przegląd zorganizowała Lokalna Grupa Działania "Puszcza Kozienicka" razem z gminą Gniewoszów. Wójt Gniewoszowa Marcin Gac:

W przyszłości Przeglądy mają być kontynuowane w innych gminach, a pozostali wójtowie wyrażają chęć ich organizacji tak jak Marek Drapała, wójt Magnuszewa:

Na tegorocznym przeglądzie zaprezentowało się 14 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednak tego typu aktywność kobiet z polskich wsi staje się coraz popularniejsza, dlatego w przyszłym roku możemy spodziewać się jeszcze bogatszych stoisk, więcej dobrego jedzenie i zabawy.