Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Przysucha

Fundusze norweskie nie dla wszystkich

niedziela, 20 września 2020 14:23 / Autor: Radosław Mizera
foto: kschneider2991/pixabay
Radosław Mizera

Władze Odrzywołu w powiecie przysuskim nie kryją zdziwienia deklaracją szefowej MSZ Norwegii. Zapowiedziała ona, że gminy, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT, nie dostaną pieniędzy z funduszy norweskich.

Odrzywół na początku roku przyjął Samorządową Kartę Praw Rodziny. Wójt Marian Kmieciak zwraca uwagę, że dokument potwierdza, że rodzina zgodnie z Konstytucją RP to związek mężczyzny i kobiety. - Karta gwarantuje prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i ochronę dzieci przed demoralizacją. Karta potwierdza, że programy współpracy szkoły i instytucji samorządowych z organizacjami pozarządowymi powinny szanować te zasady. Uchwała podkreśla konieczność stanowienia prawa przyjaznego rodzinie.- tłumaczy wójt Marian Kmieciak.

Radni w uchwale zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach podjęto próby podważenia na poziomie samorządowym tych gwarantowanych konstytucyjnie praw rodzin, w tym praw rodziców i dzieci, oraz prawnej tożsamości i ustrojowej pozycji małżeństwa. - Najbardziej stanowczy przeciw wywołała podpisana przez prezydenta Warszawy "Deklaracja LGBT+", która zawiera szereg ideologicznych postulatów naruszających standardy bezstronności światopoglądowej władz publicznych, ale też zapowiedź wprowadzenia do szkół zajęć permisywnej edukacji seksualnej według standardów WHO budzącą zasadnicze wątpliwości z perspektywy konstytucyjnej zasady ochrony dzieci przed demoralizacją - czytamy w uzasadnieniu uchwały odrzywolskich radnych.

Fundusze norweskie są to środki, na które składają się Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia w zamian za udział we wspólnym obszarze UE. Jest to forma bezzwrotnej pomocy rozwojowej, a Polska jest ich największym beneficjentem.

W diecezji radomskiej podobne uchwały przyjęły samorządy powiatowe w Radomiu, Opocznie i Przysusze oraz gmina Jedlnia-Letnisko.