Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Radomskie

Rośnie pawilon zabiegowy szpitala w Pionkach

środa, 30 września 2020 16:36 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W strugach deszczu odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego pawilonu zabiegowego szpitala w Pionkach. Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2021 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oczywiście szpitala w Pionkach. Bernarda Dudek, dyrektor lecznicy podkreśliła, że to była długo oczekiwana chwila.

- Za naszymi plecami efekty pierwszych prac budowlanych, które rozpoczęliśmy, podpisują umowę z firmą Arbud 4 sierpnia. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że nasz szpital dostąpił zaszczytu nadania imienia Lecha i Marii Kaczyńskich - mówiła dyrektor.

Starosta Waldemar Trelka mówił, że droga do rozpoczęcia inwestycji była trudna.

- Jest takie powiedzenie, że jeżeli wiesz, że coś jest niemożliwe, to znajdź człowieka, który nie wie, że to jest niemożliwe i on to zrobi. My, nie zdając sobie sprawy z pewnych wyzwań, uświadomiliśmy sobie, że 27 milionów to bardzo duży pieniądz. Dzisiaj realizujemy pierwszy etap inwestycji za ponad 16 milionów złotych. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania pieniędzy i sprzętu - mówił starosta.

W kamieniu węgielnym znalazła się kapsuła czasu z aktem erekcyjnym. Jego treść odczytał starosta Waldemar Trelka.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał senator Stanisław Karczewski.

Senator Stanisław Karczewski powiedział, że był w tym szpitalu wielokrotnie i widział, w jak trudnych warunkach pracowali lekarze.

- Znam ten szpital, bo wielokrotnie byłem zapraszany z moim przyjacielem Krzysztofem Jakubowskim. Oglądałem, widziałem i to była praca w ciężkich warunkach - powiedział.

Wicewojewoda Artur Standowicz pogratulował podjęcia trudnej decyzji i zadeklarował swoje wsparcie dla realizacji tej inwestycji.

- Całość to ponad 40 mln zł. Nawet rozłożona na trzy etapy, jest to bardzo duże obciążenie. Jestem przekonany, że z tym obciążeniem powiat radomski nie zostanie sam - powiedział wicewojewoda.

Poseł Marek Suski dodał, że budowa postępuje szybko, a szpital będzie żywym pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

- Kiedy patrzę na tempo budowy, to jestem przekonany, że rzeczywiście szybko powstanie i będzie służyć obywatelom nie tylko Pionek, ale i okolic - powiedział poseł Marek Suski.

Robert Kowalczyk, burmistrz Pionek, zaznaczył, że szpital w Pionkach to inwestycja w przyszłość.

- Ten szpital to przyszłość, stabilizacja i bezpieczeństwo - powiedział.

Krzysztof Jakubowski, ordynator oddziału chirurgii, powiedział, że rozpoczęcie budowy to spełnienie marzeń, na które trzeba było czekać wiele lat.

Kamień węgielny poświęcił kapelan szpitala ks. Stanisław Bujnowski.

Pawilon ma zostać wybudowany do połowy sierpnia 2021 roku.