Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

REGION

Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich z ograniczeniami

piątek, 23 października 2020 14:37 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Związek Strzelecki
Monika Nowakowska

Związek Strzelecki organizuje w weekend XXIX „Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski”. Ze względu na pandemię koronawirusa wezmą w nim udział jedynie kilkuosobowe delegacje - Związek Strzelecki czy Związek Piłsudczyków - w sumie ok. 5 osób.

W tym roku przypada 106. rocznica Bitwy pod Laskami – Anielinem. Związek Strzelecki, mimo obostrzeń uczci "Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom- Laski”.

Współczesna historia zaczęła się prawie trzy dekady temu. W 1991 roku, kiedy to z inicjatywy zwykłych osób skupionych wokół myśli niepodległościowej Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu, w tym strzelcy i miłośnicy czynu legionowego wspólnie odkopali kawał historii. Dotarli do miejsc-śladów świadczących o tych wydarzeniach, przekazów ludności cywilnej. Przemierzyli wiele kilometrów po ziemi, na której w 1914 roku na trwałe zapisały się historia i walka Legionistów Józefa Piłsudskiego. Wtedy postanowili uczcić te niezwykłe wydarzenia czymś innym dotąd nie spotykanym na tych terenach. Wyznaczyli trasę marszu, aby upamiętnić październikowe boje 1914 roku. Okazało się, że kontynuując to dzieło-marsz przerodził się w małą demonstrację patriotyczną ku chwale Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego walczących z moskalami o wolną Polskę oraz wdzięczność tym  osobom, którzy w II RP przez wiele lat dbali o upamiętnienie miejsc zlanych krwią Polską.

Uczestnicy imprezy spotkają się o godz. 10.00 na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Tam pełnić będą wartę honorową oraz zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów. Następnie przeniosą pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku.

Udział w uroczystościach zapowiedział też prezydent Radosław Witkowski.

Patronat nad imprezą objęło Radio Plus Radom.