Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Kozienice

AKTUALIZACJA: Maleją koszty mostu na Wiśle

czwartek, 26 listopada 2020 16:33 / Autor: Kamil Zapora
fot. Powiat Kozienicki/YouTube
Kamil Zapora

AKTUALIZACJA: Po przeprowadzonym przetargu zmalała cena projektu mostu na Wiśle łączącego powiat kozienicki z garwolińskim. Radni powiatowi w Kozienicach zabezpieczyli dziś prawie milion złotych na to zadanie. Są też postanowienia w sprawie alokacji karetek pogotowia na terenie powiatu. 

Budowa mostu na Wiśle to ogromne przedsięwzięcie, które ma pochłonąć ok. 650 mln złotych. 9 lipca 2018 roku pojawiła się uchwała Rady Ministrów w sprawie ustalenia rządowego programu Mosty dla Regionów, z którego ma zostać sfinansowana przeprawa. Zakłada on dofinansowanie ze strony rządowej na poziomie 80 %. Pozostałe koszty mają pokryć zainteresowane samorządy tj.: Gminy Kozienice i Maciejowice, Powiaty Garwoliński i Kozienicki, a także Województwo Mazowieckie. W styczniu 2019 samorząd Mazowsza zadeklarował, że pokryje 75 proc. kosztów leżących po stronie samorządów.

Po wyłonieniu wykonawcy projektu mostu, okazało się, że jego koszt będzie mniejszy niż pierwotnie zakładano. Z tego powodu na dzisiejszej sesji radni zmienili zabezpieczoną kwotę na to zadanie i obecnie wynosi ona prawie milion złotych. Pierwotnie miało być to ponad 2 mln. Czas realizacji projektu to dwa lata. Do projektu dokładają się także: powiat garwoliński, gmina Maciejowice i gmina Kozienice. Mówi skarbnik powiatu Kamil Banaś:

Nie była to jedyna zmiana w uchwałach budżetowych. W przyszłym roku ruszy przebudowa kilometrowego odcinka drogi powiatowej łączącej Gniewoszów i Oleksów:

Godzinę trwała dyskusja nad planowaną przez wojewodę Konstantego Radziwiłła reorganizacją systemu ratownictwa medycznego na terenie Mazowsza. Pierwotnie zakładał on, że karetka specjalistyczna pogotowia miała zniknąć z Kozienic, a ta znajdująca się w Świerżach Górnych miała zostać przeniesiona do oddalonego o dziesięć kilometrów Magnuszewa. W tej sprawie interweniował poseł Konrad Frysztak, jednak jak powiedział radny Tomasz Trela, po upływie dwóch miesięcy wciąż nie otrzymał odpowiedzi:

Również radny Stanisław Orzechowski podzielał zdanie, że rada musi zająć wspólne stanowisko w sprawie poprzez stosowną uchwałę:

Starosta Andrzej Jung na sesji poinformował, według aktualnie posiadanej wiedzy, o planowanej alokacji karetek na terenie powiatu:

Ostatecznie podjęto decyzję, że w poniedziałek zwołana zostanie nadzwyczajna sesja rady powiatu w celu podjęcia stosownej uchwały negującej postanowienia wojewody.