Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Końskie

Konecki rynek czeka rewitalizacja

środa, 27 stycznia 2021 15:13 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Wkrótce ruszy rewitalizacja centrum Końskich. Miejscowy samorząd chce wesprzeć finansowo także remont elewacji prywatnych budynków znajdujących się w tej części miasta.

Projekt rewitalizacji rynku w Końskich zakłada wykonanie w tej części miasta nawierzchni z kamienia naturalnego. Wytyczone zostaną tu również alejki, pojawi się fontanna, obiekty małej architektury, nie zabraknie też nowych nasadzeń. W ramach zadania przebudowane będą też sieci wodociągowe, kanalizacyjne czy energetyczne. Do przetargu na wykonanie tych prac zgłosiły się cztery firmy. Ich oferty opiewają na około 6,5 mln zł. Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański liczy, że spośród nich uda się wybrać tę, której powierzone będą planowane prace.

Dzięki planowanym pracom konecki rynek zmieni się w salon miasta. W ramach innego zadania przebudowane będą tu również ulice. Jednak kamienic okalających rynek nie obejmuje żaden projekt, dlatego miejscowy urząd pomyślał o stworzeniu specjalnego funduszu dotacyjnego, który wspierał będzie remont elewacji budynków znajdujących się przy rynku.

Jak wyjaśnia burmistrz większość budynków w rynku to obiekty zabytkowe, dlatego ich remont może wesprzeć miejscowy samorząd. Pozostałe będą mogły liczyć na wsparcie w ramach dopłaty do termomodernizacji budynków.

Krzysztof Obratański ma nadzieję, że takie zachęty finansowe sprawią, że właściciele obiektów zdecydują się na ich remont. Władze miasta chcą, by fundusz dotacyjny na planowane prace wyniósł w tym roku około 200 tys. zł i był odnawiany w kolejnych latach.

Wszystko jednak będzie zależało od zainteresowania skorzystaniem z tych pieniędzy. A warto, żeby było ono spore. W końcu lepiej, aby odnowiony i na nowo zagospodarowany rynek miał także pasujące do niego otoczenie.