Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Przysucha

Poświęcenie odnowionej kaplicy w Stanisławowie – Królówce

czwartek, 25 lutego 2021 16:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: gm. Odrzywół
Monika Nowakowska

Dziewiętnastowieczna kapliczka św. Marii Magdaleny w Stanisławowie - Królówce koło Odrzywołu wypiękniała - dziś odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej kaplicy i krzyża pamiątkowego w lesie na górze Królówce.

Gmina uregulowała stan prawny góry, na której znajduje się kaplica wraz z pamiątkowym krzyżem i grobami powstańców styczniowych z 1863 r. Działka jest obecnie własnością gminy Odrzywół i dzięki temu zabytek, który od lat wymagał remontu i konserwacji mógł przejść niezbędne zabiegi kosmetyczne.

Kaplica jest pamiątką po średniowiecznej pustelni cystersów, która znajdowała się w dawnym zameczku rycerskim (myśliwskim). Od wieków wzgórze było otoczone czcią przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Od 1711 r. miejsce to jest nawiedzane przez Warszawską Pielgrzymkę Pieszą idącą do Częstochowy. Obecna kaplica pochodzi z lat 1827 – 1835.

Dzisiaj poświęcenia odnowionego zabytku wraz z poddanymi renowacji obrazami dokonał ks. kanonik Adam Łukiewicz, proboszcz parafii w Odrzywole. Zaś mszę świętą w intencji osób, które przyczyniły się do remontu i w intencji fundatorów kaplicy odprawił ks. kanonik Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom. W uroczystości wzięli udział: Marian Niemirski - starosta przysuski, Marian Kmieciak - wójt Odrzywołu, przedstawiciele rady gminy, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy oraz okoliczni mieszkańcy.

Kaplica będzie udostępniana do zwiedzania i modlitwy zorganizowanym grupom, po wcześniejszym uzgodnieniu w Urzędzie Gminy w Odrzywole. Każdego roku będzie otwarta 9 sierpnia w dniu przejścia kolumny Pielgrzymki Warszawskiej, a także w czasie styczniowych inscenizacji Powstania Styczniowego i 22 lipca – we wspomnienie św. Marii Magdaleny.

U podnóża góry Królówka pochowani zostali żołnierze niemieccy zabici w 1945 r. przez żołnierzy sowieckich oraz jedna z pątniczek zmarła w latach dwudziestych XX w.

Prace kosztowały 90 tys. złotych, które zostały pozyskane z programu LEADER poprzez Lokalną Grupę Działania „Wszyscy Razem” i ze środków własnych Gminy Odrzywół.