Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Kozienice

Nowe połączenia autobusowe na terenie gminy Kozienice

poniedziałek, 08 marca 2021 17:14 / Autor: Kamil Zapora
fot. UM Kozienice
Kamil Zapora

Już niedługo z Kozienic dojedziemy na tereny wiejskie gminy całkowicie za darmo. Na dzisiejszej sesji radni przyjęli stosowne uchwały.

Gmina Kozienice otrzymała 200 tysięcy złotych od wojewody mazowieckiego na rozwój publicznych przewozów autobusowych w 2021 roku. Mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Dzięki tym środkom obok już jeżdżącego po Kozienicach metrobusa pojawią się następujące linie: - Kozienice-Cudów-Wymysłów-Przewóz-Wójtostwo-Kozienice- Kozienice-Łuczynów-Majdany-Opatkowice-Kozienice- Kozienice-Aleksandrówka-Kozienice- Kozienice-Janików-Janików Folwark-Ruda-Śmietanki-Janów-Kozienice

Co to oznacza w praktyce?

Radni wskazywali na potrzebę rozszerzenie komunikacji na teren całej gminy, jednak największą przeszkodą jest to, że są one nieopłacalne. To z kolei wynika z faktu, że rzeczywiste zainteresowanie mieszkańców transportem publicznym jest mniejsze od deklarowanego.

Ile Gminę kosztuje utrzymanie matrobusa, czyli bezpłatnej komunikacji publicznej na terenie samego miasta?

Jak dowiedzieliśmy się na sesji, Gmina zamierza spłacić w tym roku 4 mln zobowiązań finansowych, z czego około połowa to wykup obligacji, a kolejne 2 miliony to odszkodowania za grunty przejęte lub wywłaszczone przez gminę pod inwestycje:

Temat komunikacji na terenie gminy powrócił w interpelacjach. Radni dopytywali o stacje ładowania samochodów elektrycznych w mieście. Jak powiedział burmistrz, część z nich ma powstać dzięki wsparciu Enei Wytwarzanie. Piotr Kozłowski nie wyklucza też możliwości instalacji takich ładowarek na parkingach przez prywatnego inwestora.