Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Radomskie

Rada Powiatu wspiera starania o prawa miejskie Jedlni-Letniska

piątek, 12 marca 2021 13:56 / Autor: Magdalena Król
Fot. jedlnia.pl
Magdalena Król

Radni powiatu zgodzili się, aby gmina Jedlnia-Letnisko wystąpiła z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie miejscowości Jedlnia-Letnisko statusu miasta.

Podczas piątkowej sesji Rada Powiatu w pełni poparła inicjatywę Rady Gminy Jedlnia-Letnisko oraz pozytywnie zaopiniowała zamiar wystąpienia z wnioskiem przez gminę Jedlnia-Letnisko do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie jej praw miejskich.

- Rada Powiatu akceptuje i aprobuje drogę, jaką chce obrać Jedlnia-Letnisko - powiedział Waldemar Trelka, starosta radomski.

Dzięki uzyskaniu praw miejskich Jedlnia-Letnisko m.in. zaktywizuje się gospodarczo, otrzyma dostęp do środków z funduszy europejskich nie tylko dla obszarów wiejskich, ale także i miast do 5 tys. mieszkańców, a przede wszystkim podniesie rangę i znaczenie całej gminy Jedlnia-Letnisko w powiecie i  województwie.

- Jedlnia-Letnisko to taki Wilanów koło Radomia. Jest to urokliwe miejsce, gdzie jest zalew. Mam nadzieję, że nadanie praw miejskich Jedlni-Letnisku rozsławi i uatrakcyjni to miejsce dla turysów - dodał Waldemar Trelka, starosta radomski.

Nadanie miejscowości statusu miasta leży wyłącznie w kompetencji Rady Ministrów. Decyzja w tej sprawie poprzedzona jest analizą spełnienia przez zainteresowaną miejscowość kryteriów ustawowych.