Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

REGION

Barcie dla dzikich pszczół w leśnictwie Szkucin

środa, 24 marca 2021 15:49 / Autor: Magdalena Król
fot. Tomasz Pakuła, Nadleśnictwo Radoszyce
Magdalena Król

Pierwsze efekty współpracy leśników, Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu i „Ekomuzeum” w Starachowicach oraz przyrodników działających w regionie są już widoczne. W jodle i sośnie w leśnictwie Szkucin Nadleśnictwa Radoszyce powstały barcie dla dzikich pszczół.

Nadleśnictwo Radoszyce wraz z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach podjęło się trudnej sztuki dziania barci w ramach współpracy w obszarze bartnictwa. Oprócz pracowników Nadleśnictwa Radoszyce w działania włączą się leśnicy – pasjonaci pszczelarstwa i bartnictwa z nadleśnictw: Barycz, Daleszyce, Kielce, Łagów oraz Stąporków.

Już są widoczne pierwsze efekty współpracy. Teraz pozostaje cierpliwie poczekać i nasłuchiwać czy na przełomie maja i czerwca barcie zostaną zasiedlone. To nie koniec, przed partnerami cykl przedsięwzięć popularyzujących i upowszechniających aspekty dawnej kultury bartniczej wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Planowane są także warsztaty edukacyjne, wykłady popularno-naukowe oraz pokazy.