Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Radomskie

Krzemień czekoladowy zablokuje budowę biogazowni koło Orońska?

wtorek, 20 kwietnia 2021 12:59 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Wszelkie prace ziemne związane z budową biogazowni w okolicach Orońska nie mogą być prowadzone. To efekt decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków stanowiska archeologicznego w Orońsku i Guzowie.

Sprawa dotyczy kopalni krzemienia czekoladowego, który występuje głównie okolicach Radomia i Gór Świętokrzyskich. Krzemień ten używany był przez człowieka od środkowego paleolitu aż do epoki brązu. Kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Witold Bujakowski:

Sprawa zapewne nie budziłaby tylu emocji, gdyby nie fakt, że prywatny inwestor rozpoczął budowę biogazowni, która powstaje w gminie Orońsko. Inwestor zapewnia też, że zakład powstaje zgodnie z obowiązującym prawem. Mariusz Janiszek będzie odwoływał się od decyzji konserwatora:

Krzemienie czekoladowe występują w pasie ciągnącym się od okolic Orońska do Zawichostu. Największe miejsca dawnej eksploatacji znajdują się w okolicach Orońska, Tomaszowa, Iłży, czy Wierzbicy.

Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ oraz TU.