Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

REGION

Rok 1831 w widłach Wisły i Pilicy – w regionie powstaje film historyczny

środa, 21 kwietnia 2021 17:38 / Autor: Kamil Zapora
fot. Grh Warka
Kamil Zapora

W tym tygodniu w lasach Puszczy Kozienickiej realizowano zdjęcia do filmu „Rok 1831 w widłach Wisły i Pilicy” opowiadającym o powstaniu listopadowym w regionie radomskim.

Film realizowany jest przez ekipę Przemka Bednarczyka z TVP Historia. Do scen batalistycznych zatrudniono rekonstruktorów z Warki, a wśród nich był Grzegorz Kocyk. - Rekonstruktorów mogących wcielić się w żołnierzy z czasów powstańczych jest niewiele – przyznaje Grzegorz Kocyk:

Jak wyglądała praca na planie?

Do tej pory bitwa pod Nową Wsią była mało znana osobom nie interesującym się historią. Jednak w tym roku pojawiła się inicjatywa upamiętnienia jej pomnikiem o czym posłuchacie TU, poświęcono jej wystawę, o której mówiliśmy TU, a teraz będzie ona prezentowana także w telewizji.

Grzegorz Kocyk, z wykształcenia historyk, podzielił się z nami również pewnym odkryciem, którego dokonał w czasie badań nad działaniami powstańczymi na Ziemi Kozienickiej:

Premiera filmu zaplanowana jest na ten rok, natomiast wcześniej, a dokładnie w sierpniu, ekipa filmowa powróci do powiatu kozienickiego, aby zrekonstruować bitwę pod Gniewoszowem, również z okresu powstania listopadowego.