Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

REGION

Samorządy przekazały pieniądze na budowę mostu na Wiśle

czwartek, 29 kwietnia 2021 12:40 / Autor: Kamil Zapora
fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Kamil Zapora

Wczoraj w starostwie w Garwolinie podpisano ważne umowy i porozumienia dla przyszłości mostu na Wiśle. Trzy samorządy, które są partnerami powiatu garwolińskiego w tym przedsięwzięciu, podpisały porozumienie oraz umowy o przekazanie dotacji.

Wczoraj w starostwie w Garwolinie spotkali się przedstawiciele powiatów: garwolińskiego i kozienickiego, a także gmin: Kozienice i Maciejowice oraz wykonawcy budowy, czyli zarządu dróg powiatowych w Garwolinie. - Głównym celem tego spotkanie było podpisanie stosownych porozumień oraz umów na dotację, ponieważ pojawiły się już pierwsze płatności, z których musimy się wywiązać jako lider przedsięwzięcia – wyjaśnia starosta garwoliński Mirosław Walicki:

Każda ze stron zobowiązała się do przekazania starostwu w Garwolinie prawie 148 tysięcy złotych.

Most to inwestycja ogromna, mająca kosztować około 650 mln złotych, dlatego niezbędne jest wspólne działanie.

9 lipca 2018 roku pojawiła się uchwała Rady Ministrów w sprawie ustalenia rządowego programu Mosty dla Regionów, z którego ma zostać sfinansowana przeprawa. Zakłada on dofinansowanie ze strony rządowej na poziomie 80 %. Pozostałe koszty mają pokryć zainteresowane samorządy tj.: Gminy Kozienice i Maciejowice, Powiaty Garwoliński i Kozienicki, a także Województwo Mazowieckie. W styczniu 2019 samorząd Mazowsza zadeklarował, że pokryje 75 proc. kosztów leżących po stronie samorządów. Natomiast w listopadzie tego samego roku Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na zabezpieczenie środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata: 2023 – 10 mln, 2024 – 45 mln i 2025 – 45 mln. Środki z samorządu Mazowsza mają zasilić projekt już na etapie budowy.

Przygotowanie dokumentacji to tak naprawdę najbardziej czasochłonny etap prac nad mostem. Rozpoczęty teraz ma zakończyć się w 2024 roku. Natomiast sama budowa mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch kolejnych lat. Przeprawa połączy Świerże Górne w gminie Kozienice i Antoniówkę Świerżowską w gminie Maciejowice.

W czasie wczorajszego spotkania powiat kozienicki reprezentowali: starosta Andrzej Jung, wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki oraz skarbnik Kamil Banaś, natomiast gminę Kozienice – wiceburmistrz Mirosław Pułkowski.