Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Opoczno

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”

poniedziałek, 14 czerwca 2021 12:27 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Zakończył się Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”. Jego uczestnicy upamiętnili 81. rocznicę śmierci legendarnego majora.

Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiło się przeszło 120 osób i 80 motocykli zabytkowych, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Do powiatu opoczyńskiego przyjechali motocykliści praktycznie z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę. Rajd miał więc charakter ogólnopolski. Wśród motocykli dominowały maszyny radzieckie: emki, kaśki, urale, iże, ale nie tylko. Były też harleye czy choćby takie perełki wojennej motoryzacji jak BMW Sahara z 1943 r. Najwytrwalsi szczęśliwie ukończyli przejazd na polskich wueskach.

Trasa rajdu liczyła blisko 80 km i przebiegała szosami, leśnymi drogami i bezdrożami trzech gmin powiatu opoczyńskiego: Opoczno, Poświętne i Drzewica. Głównym dniem rajdowym była sobota. Tuż po godzinie 9 motocykliści zjawili się przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tutaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników przywitał dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik z Moto Soviet Servis – główni organizatorzy wydarzenia. Obecny był także Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, Michał Franas, wójt Gminy Poświętne, Wiesław Wołkiewicz, radny Rady Miejskiej w Opocznie oraz Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić muzeum, mieszkańcy Opoczna zaś dokładnie przyjrzeć się zabytkowym motocyklom.

O godzinie 10.30 motocykle wyruszyły w trasę, na której znalazło się 9 punktów obowiązkowych: pomnik kpr. Władysława Dawgierta koło Dęborzeczki, kapliczka Giełzów, leśniczówka Bielawy, Szaniec mjr. Hubala w Anielinie, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, Zajazd Leśniczówka, gdzie wszyscy zjedli obiad, zamek w Drzewicy, Radzice Duże oraz dwór spokrewnionej z Hubalem rodziny Drużbackich w Zameczku. Na trasie na uczestników czekały miłe niespodzianki. Przy szańcu Hubala była to grochówka i podarunki przygotowane przez Nadleśnictwo Opoczno. Natomiast w Radzicach Dużych wyśmienity poczęstunek w wykonaniu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególnie w pamięci rajdowiczów zapadły pyszne pierogi i tradycyjne ciasto.

Organizatorem imprezy było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Soviet Servis Paweł Karbownik a współorganizatorami Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica, Nadleśnictwo Opoczno.