Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kozienice (Św. Krzyża)
Dziś jest: Niedziela, 19 września 2021

Mazowsze

Uwaga! Wścieklizna!

sobota, 03 lipca 2021 11:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/blende12
Elżbieta Warchoł

Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. 

Radom szczepienia

W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących (głównie lisów, ale także jenota, sarny czy nietoperza) na terenie województwa mazowieckiego, 1 lipca 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 21 zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Obszar zagrożenia wścieklizną został poszerzony o powiat kozienicki i radomski. Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 28 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  1. organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  2. organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
  3. nakazuje się:
  4. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  5. pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Nakazuje się oznakowanie obszaru zagrożonego przez umieszczenie na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, czytelnych i trwałych tablic z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.

(info: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego)