Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

Mazowsze

Inwestycje w Pionkach i gminie Szydłowiec ze wsparciem samorządu Mazowsza

środa, 07 lipca 2021 14:57 / Autor: Magdalena Król
fot. UMWM
Magdalena Król

Odnowa komunalnych budynków wielorodzinnych, zagospodarowanie otoczenia i utworzenie świetlicy integracyjnej, to inwestycje, które niebawem będą realizowane na terenie Pionek. Natomiast w Szydłowcu zostanie zbudowane przedłużenie ul. Leśnej wraz z infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną.

Radom szczepienia

Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego inwestycja na terenie Pionek otrzyma ponad 4,4 mln zł unijnego wsparcia w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020. W ramach inwestycji zostaną m.in. ocieplone ściany zewnętrzne budynków, wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa, wymiana stolarki okiennej, a także wymiana drzwi zewnętrznych do klatek schodowych i części wspólnych. Oprócz tego modernizację przejdą instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne wraz z pomieszczeniami higieniczno- sanitarnymi.

Zakres prac w ramach zagospodarowania terenu obejmować będzie: powstanie plenerowej siłowni zewnętrznej, nasadzenia zieleni, elementy małej architektury, chodniki i ścieżki, tor do gry w bule. Wszystko to ma służyć integracji i wzbogaceniu oferty dla mieszkańców, zachęceniu ich do aktywności fizycznej i psychoruchowej.

W ramach projektu zostanie utworzona również świetlica integracyjna, gdzie będzie można skorzystać z pomocy pracownika socjalnego oraz wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego i psychologicznego. Będzie to także miejsce organizacji warsztatów autoprezentacji i szeregu działań o charakterze środowiskowym. To wszystko będzie służyć integracji, aktywizacji społecznej i zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu bezrobocia, ubóstwa i niepełnosprawności.

Dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości niemal 1,4 mln zł w Szydłowcu zostanie zbudowane przedłużenie ul. Leśnej wraz z infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną. Inwestycja znacznie poprawi dostęp do terenów inwestycyjnych na terenie miasta. Ponadto niemal 630 tys. zł na rozbudowę strażnicy otrzymała OSP Majdów. Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego samorząd przeznaczył w tym roku rekordowe 151 mln zł, z czego ponad 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów lokalnych. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, samorządy nadal odczuwają finansowo walkę z pandemią, przez co program ten nabiera szczególnego znaczenia.

– Dajemy samorządom lokalnym możliwość ubiegania się o środki na realizację inwestycji w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia. To projekty, które zmieniają nasze miasta i gminy na lepsze, a ich pozytywne skutki mieszkańcy będą odczuwać przez lata – dodaje marszałek.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa w Szydłowcu powstanie przedłużenie ul. Leśnej, zlokalizowanej w przemysłowej dzielnicy miasta. Zostanie także wybudowana pełna infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna.

– Inwestycja jest niezbędna i kluczowa w kontekście szydłowieckiej dzielnicy przemysłowej i rozwoju całej gminy. Dzięki jej realizacji uzbrojonych i skomunikowanych zostanie kilkadziesiąt hektarów gruntów inwestycyjnych przeznaczonych pod przemysł i produkcję. Na tak przygotowanych terenach będą mogli ulokować się inwestorzy, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy. Dlatego właśnie inwestycja jest oczekiwana przez mieszkańców Szydłowca, a jej aspekt społeczny uważam za niezmiernie istotny – mówi burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Nowa droga umożliwi dojazd do terenów zabudowy przemysłowej i kolejnych planowanych ulic. W ramach przedsięwzięcia zostanie wyznaczony nowy pas drogowy wyznaczający przedłużenie istniejącej części ul. Leśnej. Zaplanowano budowę nowej nawierzchni jezdni, skrzyżowań i zjazdów, chodnika, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej, a na końcu ulicy zostanie wybudowany plac do zawracania. Kwota dotacji z budżetu województwa wynosi 1,39 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to 2,3 mln zł. Zgodnie z planem budowa zakończy się w marcu 2023 r.

Na znaczne środki z budżetu województwa mogą także liczyć ochotnicze straże pożarne. Wśród nich OSP Majdów, która w wyniku podpisanej umowy otrzyma w najbliższych latach 630 tys. zł na znaczną rozbudowę swojej strażnicy. W tym roku sejmik województwa na dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych przeznaczył blisko 15,7 mln zł. Dotychczasowe wsparcie samorządu Mazowsza dla OSP to już znacznie ponad 130 mln zł.