Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Kozienice

Przy Kozienickim Domu Kultury powstała kwietna łąka

czwartek, 29 lipca 2021 14:18 / Autor: Kamil Zapora
fot. Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

To kolejna proekologiczna inicjatywa Kozienickiego Domu Kultury. Przy wjeździe do Centrum Kulturalno-Artystycznego powstała kwietna łąka.

Łąka powstała na pasie zieleni, znajdującym się tuż obok wjazdu do podziemnego garażu w Centrum Kulturalno-Artystycznym.

– Pomysł stworzenia takiej łąki powstał już pewien czas temu, a z jego realizacją ruszyliśmy wiosną 2021 roku. Wykorzystaliśmy pas zieleni za Centrum Kulturalno-Artystycznym, który łączy ulice Sosnową i Legionów. Wcześniej znajdował się tam trawnik, a teraz to miejsce porastają kwitnące rośliny. To bardzo dobra lokalizacja na takie działania i jak już obserwujemy, owadom też się spodobała. Obecnie mamy już zagospodarowany chyba każdy możliwy fragment naszej siedziby – wyjaśnia dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Kozienicki Dom Kultury od wielu lat stawia na proekologiczne rozwiązania. Jednostka angażuje się w organizację różnego rodzaju akcji, konkursów i przedsięwzięć, których celem jest troska o środowisko naturalne (np. ubiegłoroczny projekt „Wirtualne życie, realne problemy środowiska” – razem dla ekologii w Gminie Kozienice). Corocznie dom kultury organizuje m.in. punkt pojenia zwierząt przy swojej siedzibie, a przez dwa kolejne sezony na tarasie CKA gościły pszczoły.

– Od wielu lat prowadzimy działania, które mają na celu zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców, ale pamiętamy, że teoria to nie wszystko. Równie mocno stawiamy na praktyczne działania, a łąka kwietna jest właśnie jednym z nich. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o istotnej roli pszczół dla całego ekosystemu i cieszę się, że my również możemy dołożyć małą cegiełkę z myślą o tych pożytecznych owadach – dodaje Elwira Kozłowska:

Warto też zauważyć, że budynek Centrum Kulturalno-Artystycznego jest obiektem proekologicznym – został bowiem wyposażony w znaczną liczbę paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu produkuje zieloną energię.

Wedle zapowiedzi Kozienickiego Domu Kultury, łąka kwietna ma być już stałym elementem otoczenia Centrum Kulturalno-Artystycznego.