Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

REGION

Zdobądź "Koronę Gór Suchedniowskich"

piątek, 10 września 2021 14:05 / Autor: Michał Kaczor
fot. Ruch małomiejski: Suchedniów. Tu i teraz/FB
Michał Kaczor

To szansa na aktywne spędzenie czasu i obcowanie z przyrodą. Podczas spacerów po lasach Nadleśnictwa Suchedniów można zdobyć odznakę podróżnika.

Zdobywanie tzw. Korony Gór Suchedniowskich to wspólna inicjatywa Ruchu małomiejskiego: Suchedniów. Tu i teraz oraz Nadleśnictwa Suchedniów.

- Uruchomiliśmy projekt "Okoliczne Skały". Są to cztery skały - Kamień Michniowski, Oczy Ziemi, Piekło Dalejowskie i Brama Piekielna. To cztery skały, które naprawdę warto odwiedzić. Przy każdym z obiektów jest skrzyneczka, gdzie są do pobrania karty. Można zebrać cztery pieczątki i po zebraniu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie odebrać odznakę zdobywcy okolicznych skał, czyli tak zwanej Korony Gór Suchedniowskich - mówi Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów.

Wyprawę można podzielić na kilka etapów.

- W jednym dniu trudno jest odwiedzić wszystkie cztery punkty. To ciekawa wycieczka do rozłożenia na dwa dni. Naszym hitem eksportowym stały się Oczy Ziemi. To nieczynny kamieniołom Gębury. To około 3 kilometry od centrum miasta. Jest tam altana, miejsce na ognisko, zadaszenia, stoliki, miejsca na rowery - zachęca Piotr Fitas.

Jak już będziemy w lasach na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, to warto połączyć turystykę z miejscem wyciszenia i modlitwy. W Michniowie znajduje się Leśna Droga Krzyżowa.

- Ustawionych jest 14 stacji. Treści na wszystkich odnoszą się do tematyki leśnej oraz martyrologii Michniowa - mówi Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Nadleśnictwo Suchedniów to jednak nie tylko atrakcje statyczne. Okoliczne lasy są rezerwuarem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Nadleśnictwo słynie między innymi z wilków.