Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Wtorek, 30 listopada 2021

Skarżysko-Kamienna

Zmiany na stacji Skarżysko-Kamienna

sobota, 09 października 2021 09:04 / Autor: Magdalena Król
fot. PKP PLK
Magdalena Król

Nie zwalniają prace przy budowie przejścia podziemnego i peronów na stacji Skarżysko-Kamienna. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych wspófinansowanej z RPO Województwa Świętokrzyskiego, w przyszłym roku podróżni zyskają lepszy dostęp do pociągów. W drodze na perony będzie można skorzystać z wind.

Na stacji Skarżysko-Kamienna wykonawca pracuje przy budowie konstrukcji przejścia podziemnego.

- Widać już konstrukcje schodów od strony budynku dworca oraz schodów i pochylni przy zejściu do przejścia od strony ul. Towarowej. Wykonawca sukcesywnie będzie prowadził wykopy pod kolejnymi torami. Roboty są realizowane przy utrzymanym ruchu pociągów - mówi Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego.

Przejście podziemne na stacji w Skarżysku-Kamiennej będzie poprowadzone pod 14 torami. Zostanie wyposażone w windy i pochylnie. Ułatwi to drogę do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Będą ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Mieszkańcy miasta zyskają wygodniejszą niż dotychczas komunikację z jednej na drugą stronę torów.

W Skarżysku-Kamiennej postępują prace przy budowie nowego peronu nr 1 (przy budynku dworca). Na podwyższonym obiekcie, ułożono już część nowych płyt peronowych. Docelowo cały peron zyska nową nawierzchnię, ławki i gabloty z informacją o rozkładzie. Budowana jest nowa nastawnia, która zastąpi budynek dyżurnego zlokalizowany obecnie na peronie nr 2. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą na przebudowę peronu nr 2. Będzie on wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostanie wyposażony w wiatę, ławki i nowe gabloty z informacją o rozkładzie jazdy. Bezpieczne poruszanie się wszystkim podróżnym ułatwi antypoślizgowa nawierzchnia. Rozpoczął się już demontaż starego peronu.

Dla podróżnych i mieszkańców podczas prac jest zapewniona komunikacja przez stację Skarżysko-Kamienna. Na peron 3 można dojść tymczasowym przejściem w poziomie szyn od budynku dworca. Komunikacja do ul. Towarowej prowadzi z wykorzystaniem pozostawionego fragmentu kładki.

Wartość projektu „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna” to 44, 2 mln zł netto. Dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wynosi 37,7 mln zł netto.