Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy
Dziś jest: Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Skarżysko-Kamienna

Mogiła na Brzasku w Skarżysku przejdzie zmiany

poniedziałek, 09 maj 2022 13:52 / Autor: Jakub Dębski
Fot. Jakub Dębski
Jakub Dębski

Pomnik "Mogiła na Brzasku" upamiętnia największą egzekucję dokonaną przez Niemców na ziemi świętokrzyskiej podczas 2 wojny światowej. Niebawem to miejsce przejdzie rewitalizację.

Rewitalizacja zakłada m.in. wykonanie ławeczek, parkingu, ogrodzenia czy oświetlenia. Władze samorządowe pozyskały na ten cel prawie ćwierć miliona złotych. 

- Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił konkurs "Groby i cmentarze wojenne". Powiat skarżyski pozyskał dzięki niemu prawie ćwierć miliona złotych. W tej kadencji podjęliśmy już szereg działań aby to miejsce wyglądało godnie. Uregulowaliśmy jego stan prawny, dzięki czemu teraz należy do powiatu skarżyskiego. W ubiegłych latach przeprowadziliśmy piaskowanie pomnika, wykonaliśmy altanę na msze polowe, została przygotowana też krótka ścieżka edukacyjna - powiedział starosta powiatu skarżyskiego Artur Berus.

Poseł Krzysztof Lipiec popiera inicjatywę rewitalizacji pomnika. 

- Jesteśmy w miejscu szczególnym, w miejscu, gdzie dokonano masowej egzekucji na polskich patriotach. Powiat skarżyski jest jednym z największych beneficjentów programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego w województwie świętokrzyskim i w kraju. To szczególne miejsce zostanie zmodernizowane tak aby szedł stąd bardzo wyraźny sygnał, że władze dbają o miejsca pamięci narodowej. Zostanie przygotowana tu odpowiednia infrastruktura, która będzie służyła także tym, którzy to miejsce nawiedzają. Zawsze w rocznice tej niemieckiej zbrodni odbywają się tu patriotyczne manifestacje. Przywołujemy wtedy tych 760 osób, które zostały rozstrzelane przez niemieckiego okupanta – powiedział poseł Krzysztof Lipiec.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś wyraża chęć wsparcia dla dalszych tego typu inicjatyw. 

- Mogiła na Brzasku jest przykładem miejsca, w których buduje się tożsamość narodową. W kontekście tego co dzisiaj się dzieje w Europie, za naszą wschodnią granicą myślę, że nie tylko trzeba o tym pamiętać i ciągle przypominać, ale troska o takie miejsca i kultywowanie tej pamięci traktować jako powinność władzy publicznej. Warto takie rzeczy wspierać i w tym zakresie wraz z radnymi sejmiku województwa będziemy się pochylać nad podobnymi możliwościami wsparcia w tym zakresie bo ziemia świętokrzyska na to zasługuje – powiedział Andrzej Pruś przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Ze wsparcia z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego skorzysta cztery instytucje z województwa świętokrzyskiego. Łącznie ich koszt sięga pół miliona złotych. Poza powiatem skarżyskim pieniądze otrzymały także Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie na kwaterę wojenną znajdującą się na cmentarzu parafialnym. Natomiast Gmina Sędziszów oraz Parafia Katedralna w Sandomierzu otrzymały dofinansowanie na cmentarze wojenne.