Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

Kozienice

Zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy apelują o ostrożność!

poniedziałek, 09 maj 2022 15:18 / Autor: Kamil Zapora
źródło: Nadleśnictwa Kozienice
Kamil Zapora

W lasach Nadleśnictwa Kozienice obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarowego w trzystopniowej skali. O jego przyczynach oraz aktualnych zasadach przebywania w lesie powiedział nam zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur.

Jak podkreśla zastępca nadleśniczego Artur Mazur, woda zgromadzona w ściółce jest pozostałością śniegu, który spadł na przełomie marca i kwietnia. Paradoksalnie jednak wiosenne intensywne opady śniegu zwiększyły zagrożenie pożarowe, ponieważ spowodowały złamanie wielu gałęzi drzew, które teraz są łatwopalnym materiałem zalegającym na dnie lasu. Dodatkowo rozwinięte już o tej porze roku liście przyspieszają odparowywanie wody z lasu.

Taka sytuacja przekłada się na realne zagrożenie, którego leśnicy mogli już doświadczyć w postaci trzech pożarów. Wszystkie wybuchły 3 maja, a ich przyczyną niestety był człowiek:

W takiej sytuacji leśnicy apelują do wszystkich leśnych turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i nie posługiwania się otwartym ogniem w czasie pobytu w lesie:

Jeśli przez pięć kolejnych dni stacje prognostyczne będą podawać wilgotność ściółki leśnej poniżej 10% wtedy nadleśniczy może wprowadzić zakaz wchodzenia do lasu. Pozostaje mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie i zagrożenie pożarowe wkrótce zniknie, ale nawet wtedy nie wolno nam zapominać o środkach ostrożności, abyśmy mogli korzystać z wypoczynku na łonie natury z korzyścią dla siebie i bezpiecznie dla przyrody.